По думите му при вчерашното си изказване за подготвяна наредба, в която ще се включи проблемът с поставените хаотично по сградите климатици, той не бил разбран правилно - идеята му била да се подредят, а не да се премахват, предаде БТА.

Гражданите и техните жилища ще са последни в намерението за подреждането на климатиците, посочи още главния архитект. Първото, с което ще се започнем са публичните сгради, посочи още Диков. Той даде пример със сградата на здравното министерство, където след ремонт външните тела на климатиците са били подредени. Недопустимо е да има външни климатици по фасадите на сгради - паметници на културата, смята главния архитект. Диков допълни, че при него има жалби от граждани, които посочват, че са тормозени от шум от климатиците на съседите им.

В отговор на въпрос защо сега се започва тази тема, Диков заяви, че това е част от цялостния процес по подреждането на града - от общия устройствен план до подробните устройствени планове и наредбите за преместваемите обекти и рекламата. Климатиците, по думите, му са дребен проблем, но тормозещ много хора, а когато е така той става проблем на града.

"Нямаме намерение да премахваме остъклените балкони", посочи още главният архитект. По думите му в този си вид те трябва да станат част от проектите за саниране на сградите.
Преди дни стана ясно, че София предвижда успоредно със саниране на блоковете да се изградят и фотоволтаични панели на покривите на блоковете за по-голяма енергийна ефективност. Наскоро и министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова успокои, че няма да се махат старите остъклени балкони, построени до 1987 г.