Това пише белградският вестник "Блиц", като се позовава на представители на сръбските власти, предаде БТА.
Изданието отбелязва, че сръбското правителство има срок до събота, за да убеди българските си партньори да се съгласят да предоставят по-голям участие на страната в АЕЦ "Белене".

Преди дни се разбра, бе българският премиер Бойко Борисов е поканил и Хърватия да се включи в проекта.

Повечето експерти се обединяват около мнението, че България е дала прекалено малко време на Сърбия, за да вземе решение за инвестиция в размер на 4 до 7 милиарда евро (такива са рамките на прогнозираната обща инвестиция за централата - бел.ред.).

Сръбският министър на енергетиката Петар Шкундрич потвърди, че страната му е заинтересована да участва в изграждането на атомната електроцентрала в България. Взимането на решение за такава важна инвестиция изисква време, подчерта в същото време той.

Крайният срок 13 ноември бе поставен от България във връзка с предстоящото посещение в страната на Владимир Путин. Руският премиер пристига в България същия ден, за да реши всички дилеми около АЕЦ "Белене" съвместно с българския си колега Бойко Борисов, отбелязва "Блиц".

Експерти твърдят, че предстоят още много разговори и споразумения за бъдещата атомна електроцентрала, и затова смятат, че е необходимо Сърбия да отдели повече внимание на собствените си ресурси преди да вземе каквото и да било решение. Страната също така трябва да помисли откъде да си осигури между 40 и 70 милиона евро, в случай че приеме българското предложение, или дори сума в размер на 200 до 350 милиона евро при дял от 5 процента. При това Сърбия ще трябва да вземе решението си на фона на загубите на националната си електрическа компания ЕПС (EPS) и на една празна държавна хазна.

Междувременно хърватският премиер Ядранка Косор заяви, че Хърватия няма да участва по никакъв начин в изграждането на българската АЕЦ "Белене". “Ние няма да участваме в този проект.... Ние имаме собствена енергийна стратегия, по която работим и в момента. Имаме и други енергийни проекти, които бяха представени неотдавна“, каза още Косор, цитирана от държавната агенция Хина, на която се позова БГНЕС.

Според Косор, отказът от участие няма да повлияе на отношенията между Хърватия и България.
“Ще продължим с приятелските си отношения с България и аз благодаря на София за тяхната категорична подкрепа за членството ни в ЕС“, каза още Ядранка Косор.