Това решиха депутатите след разискванията по питането на Антон Кутев от БСП към социалния министър Тотю Младенов за политиката на кабинета за повишаване на пенсиите. "За" решението, предложено от ГЕРБ, гласуваха 64 народни представители, 21 бяха "против" и двама се въздържаха, предаде БТА.

Предвижда се индексация на пенсиите от 1 април със среден процент 9.3% за всички пенсионери и 9.8% за по-голяма част от хората, пенсионирани преди 2009 г. Тази мярка води до ръст на разходите с 586 млн. лв.
Предвижда се и увеличаване на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от 1 април 2013 г. от 145 на 150 лв. Увеличава се и социалната пенсия за старост от 100.86 лв. на 110 лв. Увеличава се максималният размер на получаваните една или повече пенсии от 700 на 770 лв.

От левицата предложиха днес парламентът да задължи правителството да индексира всички пенсии с 12,6% (с натрупания процент на инфлацията за последните четири години), считано от 1 януари 2013 г., и да осъвремени всички пенсии от 1 юли догодина по т. нар. "швейцарско правило", което изисква да се взема предвид освен инфлацията и ръстът на осигурителния доход (с тежест по 50%).

Предвиденото от правителството увеличение на пенсиите догодина не покрива даже половината от размера на инфлацията, каза Мая Манолова в обосновка на отрицателен вот. Тя отбеляза, че планираното средно увеличение на пенсиите е около 9%, а инфлацията на стоките от първа необходимост е над 30 на сто.

"Опитвате се да купите душите и гласовете на пенсионерите два месеца преди изборите, но няма да стане", обърна се Манолова към Тотю Младенов.

"Предпочитам 20 км магистрали по-малко за един мандат, но пенсионерите да не гладуват. И това беше политика на предишното правителство", коментира лидерът на БСП Сергей Станишев и добави, че управление на ГЕРБ е равно на масова бедност и мизерия на българските граждани.
"Идва краят на това управление, каза още той. Пенсиите няма да се увеличат, дори няма да се индексират напълно. Правителството казва - криза е, тя е виновна. Все едно кризата е Баба Яга, която сече всичко живо в България", добави соцлидерът.

Емилия Масларова от левицата припомни, че по време на мандата на Тройната коалиция пенсиите са били увеличавани всяка година, а за Коледа пенсионерите са получавали добавки, цитира я Дарик радио.
През мандата на ГЕРБ беше премахнато швейцарското правило, бяха увеличини нужните години осигурителен стаж в условията на рекордна безработица, а вдигането на пенсиите обхвана само най-ниските, обясни Масларова.

"В 2012 г. с предната пенсия можехте да купите 66 килограма по-малко брашно. Със средномесечната си пенсия можете да купите 11 кг по-малко сирене, цели 48 кг по-малко захар, 33 л по-малко олио и над 280 яйца по-малко.
Малката потребителска кошница няма инфлация 9 или 10, малката потребителска кошница надхвърля 35% инфлация. Един пенсионер днес може да си позволи по-малко от две трети от онова, което е консумирал в годината 2009", обясни Масларова.

В главата на министър-председателя пенсионерите не са приоритет, ядоса се Антон Кутев, цитиран от "Фокус". При предния мандат социалната пенсия за старост е била увеличена с 68%, а сегашното управление ще я увеличи с 9%; минималната пенсия е била увеличена с 90% от Тройната коалиция, а ГЕРБ ще я увеличи с 14 лв.; средната пенсия е била увеличена с 82% при управлението на Станишев, а сега ще бъде увеличена с 20%. Инфлацията на малката кошница е повече от 20%, посочи Кутев.
Вие ще направите увеличението за сметка на дълга, защото дефицитът е над 1 млрд. лв., каза той.

Не можем да повишим доходите на всеки. Винаги ще има сектори, които ще се чувстват засегнати, заяви депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова.
"Средствата за повишаване на пенсиите ще дойдат от повишената събираемост на осигурителните вноски, от увеличаването на максималния осигурителен доход, от увеличаването на минималните осигурителни прагови и от по-голямата събираемост на ДДС”, обясни тя.

По думите й, доходите на хората не са намалели през последните три години. Сега е точният момент да помислим за увеличаване на доходите на хората. Ангелова посочи, че със 70 лв. се е повишила минималната работна заплата за последните три години.

По време на дискусията Тотю Младенов посочи, че в края на мандата на предишните управляващи дефицитът на НОИ е бил над 2 милиарда лева, заради вдигането на пенсиите и липсата на реформи в пенсионната система.
В началото на мандата на Тройната коалиция дефицитът е бил близо 600 милиона лева.

„Направихме сериозни реформи в пенсионната система. Непрекъснато увеличавахме услугите за българските граждани. Закрихме неефективни програми като „пенсионери на море” и открихме социални трапезарии”, заяви социалният министър.
По „Красива България” с по-малко от 9 млн. лв. за три години само с финансиране от МТСП, без съфинансирането на общините, сме ремонтирали над 90 дома за възрастни хора, за хора с увреждания, детски градини. Вие само от един обект откраднахте 11 млн. лв. (Масларова е обвинена в източването на 11 млн. от ремонта на Социалния дом в Стара Загора - б.р.). Ако бяхте останали да управлявате след 2009 г., вие щяхте да фалирате този пенсионен фонд с това, което правехте”, каза Младенов.