Тя съобщи, че в момента в Комисията по помилване към президенството има около 220 молби.

Иконописецът бе осъден на последна инстанция на 5 г. затвор, след като през 2007 г. уби крадец пред дома си. Опиц е осъден и за незаконно притежаване на оръжие. В средата на септември той бе отведен в Софийския централен затвор.

"Този български гражданин постъпи много скоро в затвора и трябва да мине време, за да могат от там да съберат необходимата информация за него и да ни я дадат", посочи Попова. Вицепрезидентът припомни, че комисията разглежда случаите от осъждането насетне, като идеята е хората, които са нарушили закона и трябва да изтърпят някакво наказание, да имат положителна промяна.

"Бихме се радвали, ако такъв човек е осъзнал какво е направил и е променил поведението си и се е интегрирал по начина, както е заложено в човеколюбивите принципи на всеки един закон", коментира още Маргарита Попова. Тя добави, че институтът "помилване" няма нищо общо със съдебните инстанции и поправки на присъда и че за социални недоволства в помилването място няма.

През месеците август и септември Комисията по помилването при президента е разгледала 91 молби на 67 осъдени лица, като 66 от молбите са решени с отказ от помилване, а 25 са прекратени, съобщиха по-късно от прессекретариата на държавния глава. По 127 преписки експертите очакват допълнителна информация от други институции при общо 226 постъпили молби за помилване. Най-много са разгледаните молби  на осъдени за кражби (22), убийство (12), блудство, държане и разпространение на наркотици (по 4).