На територията на центъра за бежанци в Харманли наличието на болни от различни заболявания не надхвърля процента на болни граждани в населените места на територията на България, каза по bTV Петя Първанова, председател на Държавната агенция за бежанците.

Раните по кожата на някои от настанените в центъра не са в резултат на заразно заболяване, а просто на лоша хигиена, подчерта тя.

От днес бежанският център в Харманли е временно затворен. Официално той не е под карантина, но 3-те хиляди чужденци, настанени там, нямат право да го напускат. Взета е превантивна мярка, за да се успокоят гражданите в Харманли, обясни Първанова.

Очаква се до края на седмицата лекарите да влязат в лагера, за да преглеждат бежанците, каза д-р Соня Димитрова, директор на Районната здравна инспекция в Хасково. Мярката е безпрецедентна и е в отговор на страховете на местните от зарази и на последвалите протести, въпреки че нито един от служителите и охраната не се е разболял досега. Миналата седмица екип на РЗИ-Хасково вече посети обекта.

Местните хора обаче продължават да се опасяват за здравето си. Съществува и опасност бежанците да продължават да напускат лагера. Има ограда, която липсва, призна Първанова.

175 декара е центърът в Харманли и не е ограден напълно. До 14 декември ще бъде направена ограда за една част, но остава участък от 100 метра, където няма и там ще трябва да има полиция, уточни председателят на Агенцията за бежанците.

Агенцията има сключен договор с фирма за охрана, която осигурява 55 служители за целия център, разпределени по постове. От снощи е усилена охраната от частната охранителна фирма, вече има постове на жандармерията и има увеличение на полицейските патрули, посочи Петя Първанова.

Центърът ще остане затворен, докато не бъдат изследвани всички лица, за които има каквото и да е съмнение, включително и такива, които са видимо здрави, но са били контактни с болни.

От началото на годината там са регистрирани 8 случая на малария, като последният е от миналата седмица, каза още д-р Соня Димитрова.

Направени са 1400 изследвания за болестта през лятото, а в момента такова изследване не е необходимо, тъй като заболяването е със сезонен характер.