Това обяви заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков, цитиран от БТА. Станков е казал това на годишната конференция на Българо-белгийско-люксембургския бизнес клуб, информират от Министерството на енергетиката.

По думите му най-ефективната мярка за намаляване на зависимостта на България от внос на енергийни ресурси е местният добив и това е един от приоритетите на правителството.

Към момента България проучва и разработва няколко находища на газ в Черно море, но евентуален добив от тях може да има не по-рано от 3 години.

"Очакванията ни са, че в резултат на проучване и разработване на находищата на нефт и природен газ в дълбоко Черно море, през следващите години цената на газа у нас е възможно да бъде с 35 на сто по-ниска в сравнение с доставяния сега газ. Перспективите са местният добив да покрива в значителна степен потреблението в България", е посочил Станков, цитиран в съобщението.

Българо-белгийско-люксембургския бизнес клуб обединява над 80 белгийски инвеститори в различни сфери на българската икономика под почетното председателство на посланика на Кралство Белгия у нас Аник ван Калстър.

Според Станков по-ниската цена на енергоресурсите е добра перспектива за развитие на бизнеса у нас и прави икономиката ни по-конкурентоспособна, тъй като в редица производства делът на тези ресурси влияе значително върху крайната цена на продукцията.

По думите му ключово място заема диверсификацията на енергийните източници и маршрутите за доставка на природен газ.

"Затова правителството работи активно за изграждане на междусистемните газови връзки със съседните държави, увеличаване на местния добив на енергийни ресурси и включване на страната ни към алтернативни трасета и източници за доставка на природен газ", е казал заместник-министърът.