"Видеото на групировката "Ислямска държава" (ИД), показващо обезглавяването на американския журналист, е автентично. Американското разузнаване анализира излъчения клип", заяви говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом Кейтлин Хейдън, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Камерата показва втори пленник, идентифициран като британеца Дейвид Хейнс, а ислямистът се обръща към американския президент: "Животът на този гражданин, Обама, зависи от следващото ти решение"

Вижте снимки >>>

Във видеото джихадистката групировка ИД отправя предупреждение към правителствата да се оттеглят от пагубния съюз с Америка срещу тях.
Сотлоф беше показан във видеото с убийството на друг американец – Джеймс Фоули.

"Както повторих многократно през последните седмици терористите от ИД не говорят за религия. Заплашват сирийци, иракчани, американци, британци и не правят разлика между мюсюлмани, християни или каквато и да е друга вяра", каза британският премиер Дейвид Камерън, като заклейми убийството на Сотлоф, предаде "Гардиън", цитиран от БТА.

Британското правителство потвърди снощи, че знае, че "Ислямска държава" държи британски заложник. Говорител на Камерън заяви, че премиерът знае от месеци за ситуацията, но досега нищо не е било обявявано публично.
Освен това семейството на британския заложник е пожелало неговото име да не бъде разпростванявано от медиите, предаде БНР.


Великобритания досега избягва да вземе участие във въздушните удари срещу "Ислямска държава", но политическите наблюдатели отбелязват, че все повече гласове се надигат за военна намеса.

Камерън председателства заседание на правителствения кризисен комитет "Кобра".
Непосредствено след срещата министърът на външните работи
Филип Хамънд заяви, че Лондон ще разгледа внимателно всички възможности, за да защити британския заложник.

Убийството повдига трудни въпроси за Обама, който остава предпазлив по отношение на евентуални военни удари в Сирия, пише "Ню Йорк таймс".

Вместо това той се фокусира върху събирането на широка коалиция от страни, която да се бори срещу ИД.

Но кадрите, на които се виждат американци с прерязани гърла, придадоха на заплахата от ислямистите емоционален резонанс и се усилиха призивите към американския президент да действа по-дръзко.

Някои настоящи и бивши длъжностни лица по контратероризъм заявиха, че макар и Обама да е под краен натиск да отвърне, има аргументи срещу такива ответни действия.

"Този натиск често е враг на добрата политика", каза Даниел Бенджамин, бивш координатор на Държавния департамент по контратероризма.

"Ако президентът нареди въздушни удари и не постигне желания ефект, той ще бъде притиснат да нареди още удари и след това да започне сухопътна операция", допълни той.

САЩ продължават да нанасят въздушни удари по позиции на джихадистката групировка в Ирак.
При серия американски атаки тази нощ бяха унищожени 16 бойни машини на ислямистите. Бомбардировката е била срещу цели в района на най-големия язовир в страната, разположен недалеч от град Мосул.

Барак Обама съобщи, че ще изпрати още 350 военни за охрана на американското посолство и дипломатически персонал в Ирак. Така общият брой на американските военни в страната ще достигне 820 души. От Белия дом уверяват, че тези сили няма да участват във военни действия.

АНКЕТА: Трябва ли да има международен отговор на "Ислямска държава"?