От днес вложителите, които са 255 000, могат да получат парите си - до 196 000 лв. в КТБ чрез девет търговски банки:
 
Алианц Банк България АД, Банка ДСК ЕАД, Обединена българска банка АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) ЕАД, СИБАНК ЕАД, УниКредит Булбанк АД, Централна кооперативна банка АД и Юробанк България АД.

Общата сума на гарантираните сметки е 3,6 милиарда лева.

Малко след 3 часа тази нощ се появиха и първите вложители в КТБ пред различни банкови клонове. В интернет също се предлага тази услуга – пазене на място. Опашки и истерия няма, съобщиха Нова телевизия и БГНЕС.

Вижте снимки >>>

Десетки вложители обаче има пред сградата на КТБ на ул. „Граф Игнатиев" за корекция на документи. От около четири часа хора се редят пред централата на банката, предаде "Фокус".

Хората са връщани обратно от банковите клонове заради неточности в данните им или за това, че банките не признават техните пълномощни. По думите на вложителите, Фондът за гарантиране на влогове в банките има свой образец за това как трябва да изглеждат пълномощните на вложителите, които живеят в чужбина, а в банката не се приемат пълномощни, които са заверени от нотариус.

Според вложителите това допълнително усложнява и забавя процедурата. Процедурата се забавя и от това,че охраната допуска в сградата на банката само по двама души.

За получаване на пари е нужен документ за самоличност. На място се подписва декларация (2 броя) за липса на обстоятелства, водещи до изключване от гаранция. Формуляр на декларацията ще бъде наличен в обслужващата банка, обясни пред БНР председателят на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков.

Като цяло обаче опашки пред банковите клонове няма.

Към 7.30 ч. близо 10 души чакаха пред един от офисите на Сибанк на бул. "Цар Борис Трети", предаде БНР. През Алианц Банк на бул. "Граф Игнатиев" около 8.30 ч. пък са чакали шест души. Специална организация има в един от клоновете на Банка ДСК също на бул. "Граф Игнатиев". За тях работят 2 допълнителни гишета и има отделна система за взимане на номер. По думите на ръководителя на клона, между 8 и 9 часа са обслужени 7 души.

Хората предпочитат да прехвърлят спестяванията си в други сметки в избрана от тях банка, отколкото да теглят парите си.

"Много добра организация. Направо учудващо. Ние клиентите бяхме много по-малко, отколкото служителите. Вътре ни посрещнаха повече хора. Идеална организация. Лихвите за последния период също са преведени. Всичко е точно", каза Андрей Борисов, който току що бе прехвърлил парите си.

Възрастен човек пък каза, че няма много пари във влога, но пък сумата му трябва за лекарства. Повечето вложители казаха, че искат да си вземат парите още в първия ден, тъй като се притесняват за тях.

"Имахме проблеми, защото средствата ни са блокирани в тази банка. Блокирана е и инвалидната ми пенсия поради недоразумение, но благодарение на приятелите и роднините успяхме да закрепим положението досега. Има време, докато отвори банката. От ранна сутрин съм тук и очаквах да има повече хора. Не се притеснявам за сигурността на влога си, защото ще го прехвърля по банков път и няма да тегля голяма сума", обясни една от чакащите вложителки пред банков клон в София.

Част от обслужващите банки са дали указания, че ако вложителят иска да изтегли по-голяма сума в брой, трябва да си осигури и охрана.

Финансовият министър Владислав Горанов пък коментира пред БНР:

"Абсолютно никакъв смисъл няма да ги сложат под дюшеците си, образно казано, една огромна налична сума в брой".

Още информация реда и документите за изплащане на депозити тук

ИЗБРАНО