Изключително важно е да бъдем готови за най-сериозните сценарии по отношение на възможния брой на бежанците, добави тя. Работи се от началото на вълненията в арабския свят, вниманието е насочено към страните, които са най-близките точки за приемане на бежанци - Италия, Малта, Кипър, Турция, посочи еврокомисарят пред БТА.

Реален е сценарият бежанците през Турция да се насочат и към България, заяви Георгиева по БНР.

Трябва да работим за това да не бъде толкова голям потокът от бежанци - много бързо да се вземат мерки за съдействие на страните, да се възстанови спокойствието там, да се осигурят перспективи за икономическо развитие, смята еврокомисарят.

За съжаление вълните бежанци не са новост за света, но новото в ЕС е рискът от значително увеличаване на потока бежанци към Общността, отбеляза Георгиева.
Въпросът е как да се овладее този поток, така че да гарантира достойнството на хората и сигурността и спокойствието на европейските граждани.

Шестте средиземноморски страни членки на Европейския съюз поискаха ЕС да създаде специален фонд за солидарност като част от мерките срещу нелегалната имиграция от Северна Африка, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Франция, Испания, Италия, Гърция, Кипър и Малта ще призоват Брюксел за създаване на "обща и трайна" европейска система за предоставяне на убежище.
На среща вчера вътрешните министри на тези страни са поискали конкретен ангажимент, че бежанците ще бъдат разпределени във всички страни от ЕС, съобщава испанският вестник „Ла Вангуардия”, цитиран от "Фокус".

Шестте средиземноморски членки на ЕС приемат най-голям дял от нелегалните имигранти, които пристигат на континента вследствие на размириците в няколко държави в Северна Африка - от другата страна на Средиземно море.
Италия се опасява да не бъде "залята" от между 200 хиляди и 300 хиляди имигранти, в случай че падне режимът на Муамар Кадафи в Либия, който е изправен пред безпрецедентен бунт.

Последна актуализация в 10.20 ч.