Това съобщи на пресконференция в БТА Магдалена Костова - началник на отдел "Демографска статистика" в Националния статистически институт.
Очакванията са новородените да бъдат с около 5000 по-малко спрямо 2010 г., когато пък ражданията са били с 5000 по-малко спрямо предходната 2009 година.

Според данните най-висока е била раждаемостта в Сливен, София и Варна, а най-ниска - в Кюстендил и Видин. Намалява относителният дял на ражданията от жени на възраст 20-29 години. Увеличава се делът на децата, родени от жени във възрастовата група 30-39 г.

По думите на Костова нараства броят на извънбрачните раждания, както и на многоплодните раждания.

Намалява детската смъртност в България, но въпреки това страната ни остава с по-голям коефициент спрямо другите страни в ЕС, посочи експертът. Тоталният коефициент на плодовитост през 2001 г. е 1.24, през 2008 г. той достига 1.48, а през 2010 г. е 1.49 деца.
Трябва да се има предвид, че броят на жените във фертилна възраст намалява и се увеличава тоталният коефициент на плодовитост, което означава, че увеличеният брой раждания се дължи основно на отложени раждания и на раждания на второ и трето дете.

През последните пет години раждаемостта в България е близка до средната за европейските страни.
С по-ниска раждаемост са Германия, Латвия, Унгария, Италия, Австрия - под 10 процента. Най-високо равнище на раждаемост от европейските страни има в Ирландия (16.5 на сто), Франция и Великобритания (13 на сто).

Резултатите от проучване в голям интернет форум между 1200 бъдещи и настоящи майки, сочат, че независимо от проблемите в здравната система у нас, 47 процента от тях са доволни от медицинските грижи, които са им предоставени по време на бременността. Неудовлетворени са 17 процента.

При избора на болница за раждане, освен професионализмът на лекари и акушерки, според участниците в анкетата, най-важно е доброто отношение на медицинския екип (52%), което изпреварва критерий като материално-техническата база, за който са гласували 31 на сто от жените.
На трето място (17%) сред най-важните фактори при избора на родилна клиника е възможността раждането да протече максимално естествено, без излишни медицински интервенции.

На въпроса кое е най-доброто място за раждане, 71% от анкетираните са на мнение, че това е българската болница. 25 на сто обаче категорично биха избрали да родят в болница в чужбина. За 5% пък най-подходящото място за раждане е у дома.

Напоследък зачестиха случаите на смърт при родилки и бяха назначени проверки в болниците.
Министър Константинов бе категоричен, че рядко умират родилки в страната.

190 бебета се очаква да се родят в страната на 31 декември 2011 г. и 1 януари 2012 г., обясни д-р Антония Григорова, главен редактор на сп. „9 месеца”, която представи кампанията „Бебе на годината”, предаде „Фокус”.
Министърът на здравеопазването Стефан Константинов ще бъде орисник на "Бебе на годината".
283 бебета бяха родени на 31 декември 2010 и 1 януари 2011 г.