В БАН измислили „умни прозорци” и скенер за рак
Учените от БАН представиха днес част от постиженията си. Оказа се обаче, че не всички могат да бъдат представени и затова от академията обещаха да ги покажат през следващата година.
В САЩ вече има серии леки автомобили с такива стъкла, а целта е цената им да падне от 800 на 150 долара на кв.м. Приложението на „умните прозорци" е свързано и със строежа на нискоенергийни сгради. Технологията на БАН представлява стъклопакет от две проводящи стъкла - обикновено стъкло с нанесен слой от подходящо активиран калаен или индиев оксид, ламинирани с полимерен електролит с предварително вкарани алкални йони.
Два пъти по-ниска цена на парното за клиенти на софийската Топлофикация е нещо съвсем реално, заяви проф. Николай Колев от Института по инженерна химия. Той представи нова високоефективна инсталация с парогазова турбина за топлофикационни централи.
Професорът се оплака от бюрокрацията в страната и сподели, че опитите му за контакти с институциите засега са стигнали до ниво „директор" на Топлофикация и помоли журналистите за помощ. Иновацията позволява съществено понижаване на разходите на природен газ в топлофикационните дружества при едновременното намаляване на изхвърлените парникови газове и особено на азотните оксиди.
Необходимите средства за първата инсталация са около 56 млн. лв, които могат да бъдат осигурени поне частично от оперативните програми, каза Колев, цитиран от БГНЕС.
Ранно откриване на рака на гърдата обещава разработената лазерна система за оптична мамография. Тя беше представена от ст.н.с. Лъчезар Аврамов от Института по електроника. Системата е абсолютно безопасна за пациентите. Предвижда се да бъде разработен лек, преносим прибор за скрининг и профилактика на рака на гърдата. Проектът е финансиран до настоящата си фаза от "Сименс", "Medical Solutions", ОПТЕЛЛА ООД и Националния иновационен фонд. Европейското патентно ведомство е приело за регистрация два европейски патента, свързани с разработката на българските учени.
Със създадена уникална апаратура - магнито-оптичен капан, учени от Института по физика на твърдото тяло охладиха атоми на рубидия до температура, близка до абсолютната нула (най-ниската теоретично съществуваща температура по скалата на Келвин). Този резултат се получава за първи път на Балканите, съобщи пред репортери проф. Кирил Благоев, цитиран от БТА. Бъдещо приложение ще се търси в областта на квантовите компютри.
Система за следене на свойствата на метала на корпусите на 5-ти и 6-ти реактор на АЕЦ "Козлодуй" беше представена от доц. д-р Цанка Каменова от Института по металознание. По думите й прецизното измерване на стареенето на метала може да позволи евентуалното увеличаване на живота на двата блока от 40 на 60 години.