Коментари - Патриархът: Разбирам родителите, които имат известни притеснения към църквата, защото и аз съм бил така | dnes.dir.bg
назад

Патриархът: Разбирам родителите, които имат известни притеснения към църквата, защото и аз съм бил така

Светият синод постоянно настоява и умолява религията да влезе в редовната програма на българското училище, защото е много важен предмет, каза Даниил

Обратно в новината
| Редактор : Аделина Томова

Коментари - Патриархът: Разбирам родителите, които имат известни притеснения към църквата, защото и аз съм бил така | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Сега разбирате ли защо неокомунистите не искат да се учи добродетели в училище? На тях им харесва децата ни да падат дрогирани от прозорците, да продават наркотици, да мъчат животни, да се бият и да се снимат, да са функционално неграмотни и т.н. Едната причина е, че са безбожници, а другата е, че 90% от тях нямат деца. Онези пък които имат ги посещават в психиатрията, затвора или някоя наркокомуна...

В другата статия чета, че едно дете убило друго дете или казано по друг начин децата бе добродетели, такива каквито искат да ги виждат прогресиситите. Какъв е този средновековен стремеж да искаш да си добър?

Съвременната светска етика, морал и ценности често се разглеждат като независими от религията. Но в основата им стои вярата – в Бога, в душевното спасение, в саможертвата на Христос в името на доброто. Християнството учи на борба със злото, на смирение и вътрешна чистота. Днес обаче се опитваме да премахнем тази основа и очакваме обществото да остане морално устойчиво. Отричайки Бога, започваме да се поставяме на Негово място – да градим свои закони, да се възгордяваме, да се чувстваме всемогъщи. А историята показва, че всяка личност или строй, подвластни на самозабрава, неизбежно рухват. Никакъв градеж не може да устои без стабилна основа. Природата, творчеството, обществото – всичко разчита на ред и принципи. Ако изграждаме върху хаос – върху пълна произволност – добрите намерения не могат да компенсират липсата на здрава основа. Злото и празнотата, използвани за основа, неизбежно водят до още хаос, до разпад и унищожение на доброто. Светската етика често залага на външно „правилно“ поведение без вътрешна промяна – добро дело, прикриващо завист или омраза. Християнството обаче поставя акцента върху същността – върху искрения стремеж към добродетелност и душевна чистота. То учи, че понякога дори трябва да се действа с твърдост, в името на доброто за другия – а не да се върши лицемерно добро с прикрита злоумисъл. Затова изучаването на християнството, християнската етика и морал в училище е жизнено необходимо – защото те не само възпитават ценности, а изграждат вътрешната основа, без която нито личността, нито обществото могат да останат здрави.

Нямам яснота, ходят на църква, палят сввещички за живи и умрели. Целуват известни икони. Знаят всички празници, задушници, пости.... И в същото време са против децата да знаят кой е Давид, кой е Голиат, да знаят притчите от древността за майката и бебето, за магарето на шествието прад Соломон. Да знаят какво е Содом и Гомор и как Луд е бил пощаден със семейството си. Питам противящите се как ще проумеят картините от ренесанса и какво точно касаят. Даже не ми е смешно, а ми е жал за двуличието и духовната нищета на противящите се. Доста от притчите на Соломон сме ги чели в БУКВАРчето и в Читанката. Духовна безпросветност за какъв чеп боядисвате яйца и купувате козенаци, за какъв чеп гоните кръста на Йорданов ден, или празнувате Никулден, Великден, Рождество. Хайде против сте, ами обяснете на децата защо, поради каква причина.

Боже, колко мъка има на този свят, боже. Скъпи другарки, моля не гласувайте като не не разбирате прочетеното. Тук не правим парламентарни избори за да викаме оставка след това

Религията е опиум за народа

Руснаците носят големи златни кръстове на вратовете си.

Как така все синове на ДС служители са най-ревностни духовници? Патриарх Даниил, Николай Пловдивски, отец Боян Саръев, Камен Гарена.

Ще ти кажа изпълняват опорките

Лесно се пише и казва. Хайде да кажете Боян Саръев къде го намествате. Що не кажете нещо за Васко Ухото, зя Милков, или за Крум Кацамунски, за Бойкикев за преядата агенти и сътрудници на ДС. За Боян е оправдано, ако сте от ДПС ново Начело или ДПС -ДПС земеделци. Защо не споменавате примерно Посланика ни н САЩ който преди дни се завърна у нас.....

Целия тоя вой "Училището не е църква" показва, че проблемът не е ученето на всяко друго нещо ПО ИЗБОР, а че ИЗБОРА ВКЛЮЧВА Православие! Т.е. войната е срещу Православието - официална религия на Република България. Не е срещу ученето на Алах, Каталоцизъм, Протестанти и т.н. Т.е. намирисва на едни грантове от едни НПОта. Боли ли ви? Дано да успеят да се преборят с кърлежите като вас.

Сериозно ли? Кое съсипа душата на народа и православната ни църква? Половин век кремълска диктатура. Естествено комунистите шетаха из всички вероизповедания, сега обаче само православната църква не може да се откъсне от Кремъл и патриарха е живото доказателство. Мюсюлманските деца и родителите им нямат проблем с изучаване на тяхната религия, еврейските, католиците, протестантите. Само БПЦ, най-голямата, мощна и богата НПО в страната, е изпаднала да се моли държавата да и свърши работата, а имащите се за православни не записват децата си да изучават религия масово. Православие. Най-близкото до Бог и Църквата което остава под влиянието на Кремъл е лицемерието и "показухата".

Обиждайте 30г ги възпитават джукомутримиски...после що дегарадацията е пълна. Добра лоша това е нашата църква, а и не се гледа на хората.

Ще възпитават децата НИ в добродетели? Кой? Онзи с мерцедесите и ролексите? Онези, които всяка година получават от НАС 67 000 000 лв. И сега са тръгнали за още 9 000 000? А да помислим кои са по-лошо? Децата или родителите им? Я си помислете днес колко пъти станахте обект на нечия непредизвикане агресия? Примерно някой да ви засече и да ви гледа злобно? Не са проблема децата! Проблемът са злобни те възрастни! Проблем са попчетата, които си търсят нови клиенти, защото старите им поизмират. Да, българите са невярващи. Празнуват... заради едната софра :) Не защото вярват! АКо вярваха нямаше да вият преди Великден и Георгьовден за цената на агнешкото :) Щот агнето няма нищо общо с празниците :) Ама то 90% дори не знаят какво празнуват! Вън попчетата от училищата! Религията е семейно задължение!!!!!

Да разбирам че "попчетата" са били в училището и се е учило вероучение и затова сегашните възрастни са станали такива, така ли?

Поне лислете преди да коментирате. Вероучение се е изучавало до 1945 година и то от децата в отделенията. Надали ти се е случвало да вземете накой учебник по вероучение и после да коментирате. Тези дето днес са на по 80 -85 не са учили вероучение, учили са Марксизъм -Ленинизъм, а по -нагоре и ДИАМАТ. Ма това от къде да знаеш -ти и историяне си учил различна от Историята на Дядото и Никола Габровски. Един комсомолски секретар от Плевен стана Отец Кожухаров ( ама не монах ами поп) Това обаче е съвсем друга тема, защото наследниците на Поп Лукан станаха 4 поколения предатели и се гордееха че са 3 поколения комунисти. Пак негови наследници раздухаха и историята за "Предателя поп Кръстю+ ама във Вароша намериха комитетските жълтици в дувара на благочестивие поп Лукан. Ние скъпа си отиваме -такъв е божия закон. Помним разказваното край огнището, от участници в събитията, вие какво ще разказвате на деца и внуци. Утре и за Ролекса, и за лимузината ще се забрави

Клоун, ако не искаш детето ти да учи Вероучение, да учи Етика. Целия тоя вой "Училището не е църква" показва, че проблемът не е ученето на всяко друго нешо ПО ИЗБОР, а че ИЗБОРА ВКЛЮЧВА Православие!

Всеки сам си избира дали и в какво да вярва. Но да не виждаш, че има крещяща нужда от обсъждането и упражняването на добродетели в училище, означава че просто нямаш адекватен поглед над развитието и състоянието на младите поколения у нас, начина им на мислене, ценностната им система. Това са неща, които трябва да се научат вкъщи, но днешните родители сякаш масово не се справят. И на мен ми предстои това, ще направя каквото мога вкъщи, но детето попада в среда с други деца. Тук идва ролята на училището.

Проблема с образованието е много по-дълбоко и включване на вероучение няма да промени нищо ако не бъде решен. Децата от година на година и от десетилетие на десетилетие учат все повече и все по-сложни неща и като резултат знаят все по-малко и са все по-неграмотни. Покойните ми баба и дядо с гимназиално образование по царско време пишеха вярно и красиво, смятаха прекрасно и решаваха уравнения, говореха и пишеха на немски език който също са учили само в училище и само в час, имаха доста познания по история, литература, география на света. И всичко това без в никакъв случай да са били отлични ученици. Сега масово завършилите средно образование не могат да пишат и смятат, не знаят историята поне българската и не са прочели една книга в живота си. Речника им е отчайващо беден и си мислят че владеят език а много често се оказва че не знаят българските думи за чуждите обичайно английски които ползват. На това ли образование ще разчитаме да научи децата? На него ли разчита патриарха да свърши работата на БПЦ?

без да го приемаш като критика, но когато човек коментира ... според теб... не е ли редно да има поне базова грамотност? Извинявай, но коментираш образование.... а твоята грамотност е потресаваща. Обърни внимание ;) Проблемът на образованието е нарича МОН и съюз на учителите(онова Янче, да).

Извинен сте. И вашата пунктуация не е блестяща. Но липсващите препинателни знаци ли ви пречат да видите проблема? Не напразно дадох пример от време, когато нито тези в МОН, нито тези в синдиката са били родени дори. Тази тенденция беше факт и по време на социализма. Какви ли не експерименти се правеха и тогава с децата и все неуспешни. Ако проблема беше МОН още на следващите избори щеше да се реши. Май всички са недоволни? Ама те и преди бяха, защо не се реши на предните избори?

Ами не си извинен :) Пунктуацията е блестяща :) Карат те да се замислиш. Научи и какво е значението на трите точки :)

Даже 4 точки има. Аз за такъв препинателен знак не съм учила по граматика.

Винаги, когато църква и държава станат едно настъпва религиозна диктатура. Каквото казва министърът е супер, но нека остане свободно избираем предмет. Ако почнат да изучават разни светци и ритуали вместо да изпишем вежди ще извадим очи. Точно това ще стане! Помислете и колко протестанти и други вярващи има в България, как ще си пуснат децата да изучават неща в които не вярват. Усещате ли накъде тръгват нещата? Аз съм за изучаване на етика, но само в училище не става. Скъпи родители помислете си какъв пример даваме да децата си. Те са като един чисто бял лист и каквото ние родителите напишем на него остава за цял живот. Мак преди децата трябва нас големите да ни вкарат в час по етика и възпитание!

Усещаме. Всеки сам си "преценя" нали? А на каква база? Плоскоземците няма да учат география, антиваксърите биология, а силно религиозните никакви точни науки. Така ли? А етиката дето я спрягат като алтернатива на обучението по религия е част от философията която учат и в момента.

Религията НЕ е задължителна. Вярата е личен свят и там няма право НИКОЙ да пипа. Остава СИП и в неделните училища. Всичко останало е демагогия!

Никой никого не може да накара да вярва. И няма намерение. Понеже съм на възраст учих на времето "научен комунизъм". Не повярвах в него въпреки това. Но беше полезно понеже беше част от държавата в която живея. В момента държавата е преобладаващо православна. А повечето мнения тук са на хора напълно неграмотни в тази сфера понеже не са чели и учили. И тези които се имат за православни не са много наясно в дълбочина.

Аз вярвам в Господ и в доброто, в правдата и християнските ценнпсто и добродетели! Но, дълбоко не вярвам на теб, попе , както и на другите отцепредавци като теб! Стойте далече от децата на България, сектанти такива!

Никой никого не кара да вярва или не в нещо. Става въпрос за учене и ограмотяване.

ако ставаше въпрос за учене, нямаше да го правят

Ако беше въпрос за учене и ограмотяване нямаше да го правят задължително :) Лъснаха им целите :) Свършиха им клиентите в църквите. Почвайте да мислите, че ще закопаете и последната надежда в тази страна!

Ти не си никакъв вярващ ами си един неграмотен трол. И патриархът не е поп умньо,.

не си от Православната деноминация, т.е. или изповядваш Дъновизъм, Йогизъм, Католицизъм или Протестантство. Ти нямаш думата. България Е ПРАВОСЛАВНА ДЪРЖАВА. А вий, вий вървете по наклона у лево. И ако не искате децата ви да учат Православие, запишете ги на етика.

деца ли си имал, притеснения към собствената си църква ли си имал, или какво си имал?

Бил е незнаещ и невярващ, съмнявал се е, но сега е вярващ и знаещ. Какво не ти е ясно.? А иначе вярващи има всякакви. И умни и прости, и богати и бедни, и с деца и бездетни.

БНТ-то - ДЪРЖАВНАТА ТЕЛЕВИЗИЯ - си го каза в прав текст. До сега има избираем предмет Религия, но не можело да се направят часовете за заплата на хората им. Като стане задължителен ще имат необходимите часове за заплата. Толкоз! За едни пари пак става въпрос!

БПЦ е най-голямота и богата НПО в страната. Би следвало да е и най-влиятелната и активната. Правела нещо в Хаджидимово и Кремиковци и се моли на държавата да и върши работата, при положение че с векове е била способна да върши работата на държава и да я замества в много отношения особено по отношение на възпитание и ограмотяване. А патриарха е усмихнат само в компанията на Митрофанова. Винаги съм казвал че половин век кремълска диктатура нанесе много по-тежки щети на нацията от петте века турско робство.

Повечето коментари очевидно са написани от потомствени атеисти-комунисти, удобно маскирани като демократи-жълтопаветници. Логично е след падането на т.нар. социализъм в образователната ни система да се завърне съществуващия в Царство България предмет: Вероучение или Закон Божи. Вече 35 години се създават спънки за въвеждането на предмета като задължителен, въпреки съществуващите в МОН програми, одобрените учебници и подготвените кадри от педагози-богослови. Православие не може да се изучава, виж коранът е друго нещо! В областите с турскоезично население всички записват децата си за СИП-ислям и предметът си се изучава. Постоянно ни се говори за евпропейски ценности, но Европа е с християнска култура, която няма как невежият да разбере. Неразгадаеми остава за него класиката с прочутите картини, с прекрасната музика, с изключителните литературни творби. Да не говорим, че у нас православието е дълбоко вкоренено в народопсихологията ни и обяснява исторически събития, свързани с цивилизационния ни избор. Борбата за душите продължава, а Господ е казал: "Пуснете децата да дохождат при Мене!" Е, на чия страна заставаме - на бесовската или на Божията?

Ти твоите деца си ги пращай алчните пропаднали типове в раса, самопроизвели се за "служители на Бог", да ги учат на каквото искат. Моля, не си налагай мнението за останалите деца, ОК? Търговци в расо няма на какво да научат моите деца! Не ми дреме дали си християнка, будистка или даоистка. Дръж си вярата за себе си, не досаждай на околните, нито ги обиждай, че да не започна и аз с обидите, че свят ще ти се завие! Кой какъв бил потомствен... пълни глупости!

Проблема е точно в тази агресивна неграмотност която демонстрирате. Но очевидно БПЦ е неспособна дори да се бори с него.

Сама казвате че такъв проблем няма в мюсюлманската общност в България. Няма и в католическата. Няма и в еврейската. Същата държава и управляващи ги управляват и тях. Очевидно проблема не е в това и следователно надали може държава и управляващи да го решат. И да пази Бог като знаем кои са и какви са.

Бащата на патриархСатанаил,преди 1989г. милиционерски началник-атеист,пазил ,гледал и се ослушвал около църквата на Великден и арестувал. Синът вече крайно набожен и поп на цяла България ще въвежда задължително религията в училищата. Е,то вече кремълското зомбиране малко се е променило и ще започне от религията за младите поколения.Да им напомнят техните родители в живота си под каква зависимост са били.

БПЦ няма абсолютно нищо общо с Бог! Също както лекарите са ООД и печалбата е на първо място... Аз лично не изпитвам нужда някой да посредничи между мен и Бог... Виж тези, които са с нечисти помисли и мръсни дела, те ходят по църкви, палят свещи и се кръстят по празниците, правят дарения, мислейки, че така ще изличат греховте си...за да може веднага след това да правят нови- запазаена марка за политици, мафиоти и надолу по веригата до този, който паркира на детските площадки... Аз моите деца при тези черни вампири на вероучение да изпратя, точно пък при тях- НИКОГА!

Имат,имат.Техният бог е в Кремль. Единадесет митрополита от БПЦ като агенти на ДС са се клели във вярност на руския кремълки бог.

Много си заблуден и неук, колко пъти си влизал в църква, молил ли си се някога искрено, от сърце за нещо? Знаеш ли какво е смирение? Силно се съмнявам....

Защо да влизам в църква !?!?!?!?!?!?!?!?!? Кой е казал, че само в църквата е възможна връзката с Бога ??? Ти акъл имаш ли? Овце заблудени с промити мозъци! Или спазваш човешките добродетели, или не! Ходенето по църквите НЯМА нишо общо с вярата!!!

Няма да стане мръсен руски агент не ти е мястото там да си На върха на църквата имаш лош поглед и си нахален Освен това сме светска държава по конституция и конституционния съд веднага ще отмени този Ваш идиотски приумък

Не се бъркай в училището Никой не го интересува как си бил ти ние сме светска държава и нямаш право да мътиш умовете на малките деца и по конституция сме светска държава и това е антиконституционно въвеждането на вероучение мястото на църквата извън светското образование

Чедото на Държавна Сигурност - Сатанаил е българската версия на патриарх Кирил а.к.а. полковник Гундяев а.к.а. агент Михайлов от КГБ. Ватнишката чума мечтае да превърне България във свой вилает, като Беларус. Затова разни славивасилевци обикалят по студиата да промиват колко е яко да сме президентска република. Рушляшкия поп вече си го имаме, военните и полицаите ни винаги са били надупени на изток, прокурорите ни ходят на обучение в Рашия, ДАНС е руЗЗки, всичките ни големи бизнесмени и местни феодалчета са чеда на Партията, половината население са промоскалски дебили, рушляшката пропаганда се шири навсякъде безнаказано,въобще България има най-благодатната почва за рашизъм. Та рушляшкия поп вече си го имаме... само остава да станем една президентска република и да си изберем един български Путьо и сме Коччина номер 2 или по-скоро 3 (Беларус е 2).

И какво от това, че руснаците носят голями кръстове около вратовете си?

Когато се омъжваш за истински комунист, който дори се подиграва с църквата, ти става ясно с какъв човек ти остава да живееш.

Гледах го патриарха тази сутрин. Тъкмо да му повярвам и той взе да говори за търсене и предлагане. Пък аз съм чувал, че Христос като влязъл в в Йерусалим, едно от първите му дела било да изгони търговците от храма. В този ред на мисли да попитам. Защо в прилежащия собствен имот на храм Св. Иван Рилски в Бургассе продават дюнери, печени пилета и пици, включително през Велики Пости? На 10 метра от олтара. Ако не над миряните, поне над Богородица и Светията да се смилят, че ще им прималее от носещата се смрад.

Има нещо лошо в очите на този човек. Повечето духовници имат светъл и благ поглед, от очите на този лъха хлад и мрак... Не му вярвам. Не мисля, че има добра мисия тук.

Ами имат. Когтао се опитваш да убедиш децата им, че това да си православен е противно на това да си европеец си е доста голям проблем.

Православието е такава кочина .....поповете са като труженички на магистралата ...политиците им плащат да свирукат ....пастирската си мисия са заменили на угояване .

Верно ли?. А другите конфесии, бели и пухени. Туй католицизъм, протестанство, ислям, будизъм и т.н викаш само за духовното мислят а?.

Мен повече ме притесняват изучаването на другите религии, освен православното християнство, особено в области, в които населението трудно говори български и е податливо към фанатизиране. Нещо, което не се спомената по медиите, но ако поровите дистатъчно в нета, ще намерите примерната програма на МОН. Защото това ще е програмата - допълнително деление и настройване на хората един срещу друг, вече и по религиозен признак.

Патриарх Сатанаил ...чамодан ,вокзал -Мацква !!!

Абе, оставете го човека да учи вероизповедание, че много му куцат познанията по богословие.

Българският Патриарх е емблематичен пример за духовен упадък и морална деградация.

Когато дедо поп беше пионерче и комсомолец се учеше научен комунизъм. Сега, по същия начин ще се учи научно вероучение...

"...Децата няма да учат задължително религия, а ще имат възможност да избират между програми,..." - децата на 7 - 8 години ще направят информирано - компетентен избор?

Не, но родителите ще :)

руски попове в училище, мнене, благодаря

Прав си. Руските са лоши Трябват ни католици да "опъват" момченцата..... От малки да ги правят истински европейци

и ти беше така, докато от КГБ не почнаха да те финансират. Сега вече повтаряш каквото ти спуснат от централата

„Само човешките познания и умения не са в състояние да осигуряват щастлив и достоен живот. Човечеството има всички основания да постави защитниците на високите морални ценности над откривателите на обективната истина.”

Моите деца такова нещо няма да учат. Мястото на религията е в храмовете - не в училищата. А тия с лимузините и ролексите да вземат да си плащат данъците.

понеже там и не стъпвате. Къде ви копат такива

Защото религията не е задължителна :) респективно не стъпваме, защото няма нужда някой да ни казва как функционира света.в 21ви век религията е отживелица! Вярата е друго нещо. Вероятно не правиш разлика между двете :)

"Най-красивото преживяване, което можем да имаме, е мистичното. То е фундаменталната емоция, която стои в основата на истинското изкуство и истинската наука."

Мистичното преживявяне не е свързано с изучаяането на религия в светско училище!

„Наука без религия е куца, а религия без наука е сляпа.“

"Човек, който е религиозно просветен, струва ми се, е този, който се е освободил от оковите на егоистичните си желания и е зает с мисли, чувства и стремежи, към които се привързва заради тяхната свръхличностна стойност. Съответно религиозният човек е искрен в смисъл, че не се съмнява в значението на тези свръхличностни обекти и цели, които нито изискват, нито имат рационална основа. В този смисъл религията е вековният стремеж на човечеството да достигне ясно и пълно осъзнаване на тези ценности и цели и постоянно да разширява и укрепва техния ефект. Ако някой схваща религията и науката в съответствие с тези дефиниции, конфликтът между тях е невъзможен. За науката може само се установи какво е, но не и това, което трябва да бъде".