За проявен интерес вчера спомена и вицепремиерът Томислав Дончев.

Министърът заяви, че ще се търси консенсус между всички политически партии, за да се вземе най-доброто решение за страната след решението на международния арбитражен съд НЕК да плати 550 млн. евро на "Атомстройекспорт" за поръчано оборудване за АЕЦ "Белене".

Работим по няколко варианта, все още нямаме финален, който да обявим, каза Петкова.

Министърът обясни, че единият вариант е НЕК да плати дължимата сума и да получи оборудването. Това според нея не е изгодно решение за България.

Другият вариант е съвместно с "Атомстройекспорт" оборудването да бъде продадено на трета страна.

Третият вариант е да се създаде отделна компания, в която да бъдат обособени активите, свързани с АЕЦ "Белене" и проектът да бъде приватизиран чрез Агенцията за приватизация. Това е вариант, който е икономически най-издържан и изгоден, тъй като при другите ще има загуба, обясни Петкова.

Попитана дали екип от министерството е бил на място в "Атомстройекспорт" да провери какво всъщност е произведено Петкова заяви, че по искане на НЕК руската компания трябва да предостави пълен списък с произведеното оборудване, предаде БТА.

Експерти на НЕК ще отидат на място, за да видят какво реално има там. Това, което арбитражът е признал в своето решение на база на експертизи и документи е, че единият реактор е изграден изцяло, а другият е на близо 90 процента, допълни министърът.