При откриването на форума „Енергетика без граници – от национален към регионален подход”, по-рано днес премиерът Бойко Борисов призова Кириенко да признае публично и да се извини, че обявената първоначална цена на АЕЦ „Белене” от 4 млрд. евро е била грешна. Министър-председателят беше категоричен, че само при това условие ще продължи преговорите. Той бе категоричен и че България няма да вади пари от бюджета.

Преди дни Сергей Кириенко обяви, че Русия може да се откаже от проекта за централата, ако цената е под 6.4 млрд. евро.
Днес обаче той не се извини за това, че руснаците са скрили истинската цена на проекта, договорен през 2006 г., предаде БНР.

Пред журналисти Кириенко обяви, че тогава е допусната грешка, че е отложено окончателното уреждане на въпроса с колко ще се измени цената до 2016 г., което е дало възможност всеки да представи различни сметки.

По думите на Кириенко, когато е правен търгът и е подписан договорът за АЕЦ "Белене" през 2006 г., на всички е било ясно, че до 2015 г. цената ще се промени. "Кой от вас би се съгласил през 2016 г. да работи със заплатата от 2006 г., такива няма да се намерят нито сред българските подизпълнители, нито сред френските и германските участници", коментира той.
По думите му това е била и причината да бъде подписано допълнително споразумение и да се работи с инфлационен индекс.

Истинската цена на проекта за АЕЦ "Белене" може да се даде от инвеститорите, готови да рискуват парите си в проекта, каза още Сергей Кириенко.

По думите му в момента инвеститорите с готовност по проекта са четирима - "Росатом", Сърбия и двама европейски инвеститори. Кириенко потвърди, че "Росатом" е готов да рискува парите си и напълно да финансира проекта, "защото сме сигурни, че ще се изплати".
Даже "Росатом" бил готов за своя сметка да поеме началното финансиране и още днес да даде пари, като същевременно правителството запази своите 51 на сто.

Кириенко очерта два основни варианта за развитие на проекта. Първият е проектът да се спре, което "е лошо, но възможно решение". По думите му това би означавало за руската страна загуба на средства и време.
"От наша страна по този проект работят 350 човека на пълно работно време от 2006 г., вложили сме определени средства, не искам да мисля за подобно решение, но то е възможно", заяви той.
Според него за България подобно решение би означавало да загуби всички вложени пари и да изплати компенсации.

Ако се стигне до тази ситуация, "разводът" ще протече прилично, без чупене на посуда, но се губи възможността България да има централа през 2016 г., посочи Кириенко, цитиран от БТА.

"Ако България реши да обяви нов търг, той ще се състои през 2012 г., а централата ще бъде готова не по-рано от 2020 г. и ще бъде по-скъпа. Вторият вариант е да намерим решение за изход от ситуацията. Ако правителството не иска да влага бюджетни средства, трябва да се създаде проектна компания и да се обяви търг за инвеститор, като България си отчете направените разходи", посочи шефът на руската компания.

По-късно следобед Борисов и Кириенко ще се срещнат в Министерския съвет.

Междувременно енергийният министър Трайчо Трайков обяви, че две фирми проявяват желание за инвестиции в проекта АЕЦ "Белене". Едната е финландският енергиен гигант "Фортум", а другата - френската инженерингова фирма „Алтран технолоджи”.
Сърбия проявява принципен интерес за участие в проекта, но конкретни разговори ще бъдат водени след изясняване на финансовите параметри, каза още Трайков след срещата си със сръбския енергиен министър Петар Шкундрич.