Това съобщи "Файненшъл Таймс", коментирайки, че това може да задълбочи нарастващото безпокойство относно перспективите пред световната търговия.

Питър Наваро, който е ръководител на новия Национален съвет за търговия на президента Тръмп, заяви пред изданието, че еврото прилича на германската марка навремето, чиято ниска стойност даваше на Германия конкурентно предимство пред основните ѝ търговски партньори.

Германското правителство не възнамерява да се намесва в политиката на Европейската централна банка (ЕЦБ), каза още днес Меркел пред журналисти в Стокхолм.

След това изказване на висшия съветник на Тръмп еврото поскъпна с 0,6% към петдневен връх от 1,0765 долара, отправяйки обратно поглед към 7-седмичния си връх от 24-ти януари около 1,0774 нивото. По този начин еврото бележи солиден ръст в рамките на първия за годината месец, отскачайки от 14-годишното дъно към 1,0340 долара, ударено за кратко на 3-ти януари.

Подкрепа за единната европейска валута оказва и днешна серия силни икономически данни от еврозоната. БВП на единния валутен блок нарасна в края на 2016-а година с 0,5% на тримесечна и с 2% на годишна база, като за цялата изминала година икономиката на еврозоната изпревари по растеж тази на САЩ за пръв път от глобалната криза през 2008-а година.

В същото време нивото на безработица в региона се понижи през декември до 9,6% (най-ниско ниво от май 2009-а година), докато потребителската инфлация през настоящия месец нарасна с цели 1,8% (най-солидна инфлация от февруари 2013-а година).

Изказването на Питър Наваро следва коментари, които президентът Тръмп направи две седмици по-рано пред "Уолстрийт Джърнъл", оплаквайки се, че засилването на щатския долара спрямо китайския юан "ще ние убие".

Наваро - водещ критик на Китай, отбеляза също така пред "Файненшъл Таймс", че Германия е една от основните пречки за търговско споразумение между САЩ и ЕС и че преговорите за Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (TTIP) "са мъртви".

Голяма пречка да се гледа на TTIP като на една нормална двустранна сделка е Германия, която продължава да експлоатира другите страни в ЕС и САЩ чрез "прикритата германска марка" (визирайки еврото), която е грубо подценена, заяви търговският съветник на Тръмп. Германският структурен дисбаланс при търговията с останалата част от ЕС и САЩ подчертава икономическата хетерогенност в рамките Европейския съюз и следователно TTIP би било едно многостранно споразумение маскирано като двустранно, допълни той.