"Шейново“ ще обжалва акта за разменените бебета
Една от майките е платила за избор на лекарски екип, което противоречи на наредбата за достъп до медицинска помощ, но от болницата считат, че това поставя бременни в неравностойно полжение спрямо другите пациенти
Болница "Шейново" ще възрази срещу връчения акт за установено нарушение, съобщи юристът на здравното заведение адвокат Вили Костадинов пред БТА.
Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) връчи вчера шест акта в лечебното заведение, като един от тях е на болницата, а останалите - на работещи в лечебното заведение. Актовете са в резултат на проверка, извършена от ИАМН, след случая на разменените новородени деца.
Не са връчени наказателни постановления и не са наложени наказания, връчени са актове за установяване за извършено административно нарушение, като по тях може да се подаде възражение в 7-дневен срок от връчването, допълни юристът.
Болница "Шейново" ще възрази, тъй като констатираното от ИАМН нарушение касае получено плащане в болницата за избор на екип на една от майките, родила чрез цезарово сечение, обясни адв. Костадинова. В този случай се повдига изключително важен въпрос по отношение на това, че бременните жени, съгласно действащата сега Наредба за право на достъп до медицинска помощ, нямат право да избират екип, тъй като те попадат в хипотезата на спешност, а когато има случай на спешност, не се заплаща за избор на екип, обясни тя.
Това е констатираното нарушение на болницата и ще възразим срещу него, защото по този начин родилките се поставят в неравностойно положение спрямо останалите пациенти и на практика те са лишени от правото да избират, добави адв. Костадинова. Ще настояваме, че всяка родилка има право да си избере екип, изхождайки от това, че всяка бременна жена, която идва да ражда, по правило е спешна, но в наредбата не е отчетено, че бременните са вид пациенти, които много преди раждането си избират екип, обясни адв. Костадинова.
ИАМН твърди, че родилката не е трябвало да плаща за избор на екип и това е единственото нарушение, констатирано по отношение на болницата, посочи още тя.
Ще възразим срещу тази констатация, като възражението, заедно с акта за установяване на административното нарушение, ще бъдат изпратени на административно-наказващия орган - ИАМН, който след разглеждане на акта и възражението, трябва да приеме крайно решение.
По думите на адв. Костадинова има случаи, в които след подадени възражения не се стига до издаване на наказателно постановление. Преценката за това дали ще има наказание предстои, добави тя.
Ако ИАМН не приеме нашето възражение, може да наложи определената със закон санкция, като административно-наказателната санкция подлежи на обжалване пред Административен съд София-град, добави още адв. Костадинова.