МВР публикува информация, получена в националната полиция и ГДБОП, за 116 случая с висок обществен интерес, които са предадени на прокуратурата, но оттам са забавени и по тях към момента няма произнасяне, съобщиха от министерството.

От МВР съобщават още, че това са случаи, които засягат публични лица, заемащи ръководни длъжности в държавните и общински администрации от началото на миналата година.

Видно от списъка, случаите касаят различни лица, като сред тях са служители на Областна администрация София-град, кметовете на София, Видин и още няколко общини, магистрати от прокуратурите в Ямбол, София и Бургас, служители на столичната здравна каса, ръководството на БНБ, служители на Българската агенция за инвестиции, директорът на здравната каса в Плевен, директорът ОПОС и бивш началник на кабинет на МОСВ, служебният министър на здравеопазването, директорът на Национален дворец на културата (НДК), главният архитект на София, главният прокурор и свързани с него лица, депутат.

Съдържат се данни и за сигнала на Светослав Илчовски, който разказа за натиск върху бизнеса си, също за случаите с АМ "Хемус", делото за изнудване на Васил Божков и случая "Осемте джуджета".

Вижте пълния списък ТУК>>>

От прокуратурата обаче отрекоха информацията на МВР.

Списъкът с над 100 случая, разпространен от МВР, е поредната едностранна атака от страна на изпълнителната срещу съдебната власт, заявиха в позиция от държавното обвинение.

В становището на прокуратурата се казва още, че институцията няма да коментира посочените казуси, защото по голяма част от тях текат активни действия по разследването, назначени са експертизи и други процесуални действия.

Прокуратурата няма да позволи да бъде въвлечена в неконструктивен "диалог", който погазва конституционно заложения принцип за разделение на властите. Против интереса на българските граждани е прокуратурата да възприеме подхода, налаган от лица, временно ръководещи институции на изпълнителната власт, за нарушаване устоите на правовата държава.

Неприемлив е опитът на отделни представители на изпълнителната власт да изземват компетенции като неправомерно целят убеждаване на обществото в правилността на действията им, във виновността на отделни граждани и субекти без дори част от тях към момента да са привлечени към наказателна отговорност, посочват от държавното обвинение.

От институцията допълват, че няма да допуснат политическото ръководство на МВР системно да нарушава презумпцията за невиновност като системно разпространява твърдения, нарушаващи Европейската конвенция за защита правата на човека.