Заместник главният секретар на японското правителство Сеиджи Кихара заяви, че кабинетът трябва да предприеме необходимите мерки срещу резкия спад на йената, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА.

"Що се отнася до резките, едностранни движения на валутата, ние ще следим отблизо развитието на ситуацията и ще трябва да предприемем необходимите мерки", заяви Кихара в отговор на журналистически въпрос.

Неотдавна йената падна до най-ниското си ниво спрямо долара от 24 години насам, тъй като инвеститорите се фокусират върху увеличаващото се разминаване между рязкото повишаване на лихвените проценти от страна на американския Федерален резерв и обещанието на Японската централна банка да поддържа свръхниски лихвени проценти, отбелязва Ройтерс.

"Няма да коментирам паричната и лихвената политика, тъй като те попадат в юрисдикцията на Японската централна банка", каза Кихара.

Той допълни, че правителството е готово да предприеме действия "в не толкова далечно бъдеще" за по-нататъшно отваряне на границите на Япония за чуждестранните посетители, като например премахване на дневния лимит на пристигащите в страната.

В същото време, заради връзките на партията му с църквата на Мун и разходите по държавното погребение на предшественика му Шиндзо Абе, обществената подкрепа за премиера Фумио Кишида падна до най-ниското си ниво, откакто той встъпи в длъжност, сочат резултати от анкета, цитирани от Ройтерс.

Подкрепата за правителството е спаднала до 41 процента, като при предишното проучване на общественото мнение тя възлизаше на 47 процента, а през юли беше 57 процента.

Делът на респондентите, които не симпатизират на Кишида, се е увеличил от 39 на 47 процента, сочи още анкетата, поръчана от в. "Асахи шимбун".

Връзките на Кишида с Църквата на обединението на Мун, основана в Южна Корея през 1950 г., му създават все по-големи главоболия от убийството на бившия премиер Шиндзо Абе насам. Той беше застрелян на осми юли, като обвиняемият за нападението упрекна Кишида, че е подкрепял църквата, докарала майка банкрут.

Решението на Кишида да организира държавно погребение за Абе на 27 септември също бе посрещнато с гняв заради големия размер на средствата, отпуснати за траурната церемония.

Миналата седмица японският премиер защити решението си в парламента, но 64 на сто от респондентите заявяват, че не могат да приемат аргументите му.

Делът на недоволните от тази стъпка на Кишида се е увеличил до 56 на сто, като преди месец той възлизаше на 50 процента.