Демократите са отчаяни от представянето на президента Джо Байдън на дебата с Тръмп, което беше толкова слабо, че някои дори частно се питаха дали той трябва да остане кандидат на партията, гласят първите коментари след края да сблъсъка на двамата кандидати по Си Ен Ен.

Байдън беше на сцената с тих, слаб глас и отворена уста, като в един момент се взираше. Той се затрудняваше да завърши мисълта си и отстъпваше по въпроси като абортите, където демократите имат предимство. Само няколко минути бяха необходими на демократите, за да осъзнаят колко зле е положението. "Байдън изглежда и звучи ужасно. Той е непоследователен", каза един от демократите, който е работил в администрацията на Байдън. "Ужасно", каза друг демократ, цитиран от Си Ен Ен.

Друг демократ, който работи в предизборните щабове в цялата страна, каза просто: "Напълно сме прецакани". С наближаването на края на дебата се появи почти екзистенциален въпрос: Трябва ли някой друг [кандидат] да оглави листата на демократите?

"Трудно е да се твърди, че Байдън трябва да бъде нашият кандидат" - каза един експерт, който повече от десетилетие е работил по кампании на всички нива.

Този дебат се превърна в исторически по много причини, но не на последно място и поради факта, че се провеждат преди всеки от кандидатите да бъде официално номиниран на съответните събрания. Националната конвенция на Демократическата партия ще се проведе на 19 август в Чикаго.

Снимка: AP Photo/Damian Dovarganes/БТА

Демократите прекараха голяма част от изминалата година в спекулации относно шансовете на Байдън да победи Тръмп в изборите, които мнозина смятат за екзистенциални и решаващи за оцеляването на американската демокрация, коментира Си Ен Ен.

Самият Байдън обаче е твърдо решен да бъде този, който ще победи Тръмп, и в един момент дори откровено заяви: "Ако Тръмп не се беше кандидатирал, не съм сигурен, че аз щях да се кандидатирам."

Нито един сериозен претендент от Демократическата партия не се е изправил срещу Байдън и на този етап от кампанията той ще трябва да реши да се оттегли, ако демократите изберат друг кандидат.

Ако Байдън се оттегли, номинацията на Демократическата партия ще бъде решена на балотаж.

Действащият президент на САЩ демократът Джо Байдън и съперникът му от Републиканската партия Доналд Тръмп срещнаха лице в лице в Атланта за първи път от близо четири години насам в първия дебат преди реванша за Овалния кабинет през ноември.

Това бе шанс и за двамата кандидати да се опитат да променят политическия пейзаж и да убедят колебаещите се избиратели.

Предварително бяха определени няколко правила, с които Си Ен Ет се опита да осигури гладко протичане случващото се. Дебатът бе с продължителност 90 минути, с две рекламни паузи. Тръмп и Байдън не можеха да разговарят със служителите си по време на тези почивки. Микрофоните бяха изключени през целия дебат, освен когато е ред на кандидата да говори. Реквизити и предварително написани бележки не бяха позволени, но им бяха предоставени химикалка и хартия, както и вода. Публика в студиото нямаше.

Снимка: AP Photo/Damian Dovarganes/БТА

С хвърляне на монета бе определено от коя страна на телевизионните екрани ще бъдат те (Байдън отдясно, Тръмп отляво), а също и кой ще говори последен (Тръмп).

Двамата не си стиснаха ръцете, когато излязоха на сцената на дебата.

Започна се с въпрос за инфлацията - и какво казва Джо Байдън на избирателите, които смятат, че са в "най-лошо положение".

Байдън използва думата "хаос" няколко пъти и заяви че Тръмп му е "оставил" една срината икономика, с нарастваща безработица. "Трябваше да сглобим нещата отново", каза той и добави, че при Тръмп нещата са били "ужасни" и че той "изобщо не е направил много".

Тръмп отговори, че САЩ са имали "най-великата икономика", когато той е бил на власт. "Ние бяхме засегнати от COVID-19 и когато това се случи, похарчихме необходимите пари, за да не се окажем в голямата депресия". "Свършихме чудесна работа. Получихме много похвали за икономиката, много похвали за армията, за липсата на войни и за много други неща", каза Тръмп.

Според Байдън икономиката е в подем и едва ли някога се е справяла по-добре - въпреки че, както често казва, все още има какво да се направи. Но от гледната точка на бившия президент Доналд Тръмп "икономиката се срива" и е в пълен хаос.

Тръмп нарече изтеглянето на войските от Афганистан от президента Джо Байдън "най-срамният ден в историята на нашата страна".

На въпроса защо избирателите трябва да му се доверят по отношение на мигрантската криза, президентът Джо Байдън заяви, че администрацията му е работила много усилено, за да постигне двупартийно споразумение за границата с Конгреса, и посочи действията на Тръмп по отношение на имиграцията по време на неговото президентство. "Намираме се в ситуация, в която, когато той беше президент, вземаше - разделяше - бебета от майките им, слагаше ги в клетки, правеше така, че семействата да бъдат разделени. Това не е правилният начин", каза Байдън.

Тръмп отвърна на удара, като заяви, че към края на управлението му страната е имала "най-безопасната граница в историята през последните няколко месеца". Той също така повтори твърденията, че "най-големият брой терористи" от цял свят "идват в САЩ точно сега". "Сега имаме най-лошата граница в историята. Никога не е имало нещо подобно и хората умират навсякъде", каза Тръмп.

Запитан за опасенията относно възрастта си, Доналд Тръмп, който в края на втория си мандат ще да навърши 82 години, повтори познато твърдение, като заяви, че е "издържал" не един и два "когнитивни теста" и редовно преминава физически прегледи и редовно се връща към голфа. Освен това той каза: "Току-що спечелих два клубни шампионата, дори не ветерани - два редовни клубни шампионата. За да направиш това, трябва да си доста умен и да можеш да удряш топката надалеч, а Джо Байдън не може да удари топката на 50 метра", каза Тръмп.

Байдън не прие леко обвинението, като се подигра с Тръмп за височината и теглото му и заяви, че би предизвикал Тръмп, ако бившият президент обещае сам да си носи чантите.

Тръмп заяви, че може да разреши войната в Украйна и критикува Зеленски. Заяви, че условията на руския президент Владимир Путин за прекратяване на противопоставянето в Украйна (запазване на окупираната територия, и отказ на Киев от стремежа си да се присъедини към НАТО - са неприемливи за него, но ако спечели през ноември, щял да "разреши конфликта".

След това Тръмп се нахвърли върху украинския президент Володимир Зеленски, като го нарече "търговец", който според него е получил твърде много военна помощ от САЩ.

Байдън отговори на мнението на Тръмп за Украйна, като го обвини, че иска да изтегли САЩ от НАТО и да провокира по-широка война в Европа. "Никога не съм чувал толкова много глупости. Това е човек, който иска да излезе от НАТО", каза Байдън.

"Какво ще стане, ако Путин продължи да напада НАТО? Имаме споразумение по член пети, нападението срещу един е нападение срещу всички. Ако искате да започнете ядрена война, за която той продължава да говори, продължете напред и оставете Путин да контролира Украйна, а след това да премине към Полша и други [територии]. Какво ще се случи тогава?", запита Байдън.

Доналд Тръмп заяви, че САЩ трябва просто да оставят Израел да "довърши работата" срещу Хамас във войната в Газа.

Джо Байдън застана твърдо на страната на Израел след нападението на Хамас на 7 октомври, но задържа пратката с големи бомби преди нахлуването в Рафах и настоява страната да позволи повече хуманитарна помощ за палестинците.

Тръмп смята, че това е твърде рестриктивно: "Трябва да ги пуснете и да ги оставите да си свършат работата", каза той.

Републиканецът твърди, че под негово ръководство ще има по-малко войни.

Дебатиращите кандидати редовно се обвиняваха един друг в лъжа и се нападаха взаимно. В един момент Джо Байдън, обсъждайки отношението на Тръмп към военнослужещите и ветераните, нарече бившия президент неудачник. Тръмп заяви, че Байдън е най-лошият президент в историята.