"Ако САЩ позволят на Украйна да използва ракети с далечен обсег на действие, за да нанесе удар дълбоко в Русия, руските въоръжени сили ще трябва да извършат ответни удари". Това е заявил руският генерал от авиацията  и шеф на организацията "Офицерите на Русия" Сергей Липовой в интервю за News.ru Според него цел на руските въоръжени сили могат да бъдат военни обекти, които не се намират в Украйна.

"Русия ще бъде принудена да атакува Германия и САЩ, ако хипотетични удари по складове за ракети с голям обсег в Полша, Румъния и България не подействат на Запада", предположи генералът.

Поредният руски заплашителен коментар е по повод дебата за използването на ракети с голям обсег от Украйна по руска територия.

Според Липовой Вашингтон иска да "си седи зад Океана", но това няма да е възможно.

Генералът отбелязва, че Русия има достатъчно оръжия, за да нанесе удари, но вече не срещу Украйна, а срещу инфраструктурата, срещу точките за вземане на решения, срещу летищата, където са базирани F-16, срещу логистичните центрове и местата за съхранение на тези ракети. Имаме пълното право да го направим, това ще бъде отрезвяващ ход. Става дума за Румъния, Полша и България", е обобщил Липовой. 

"Ако хипотетични руски удари по места за съхранение на ракети с голям обсег извън Украйна - в Полша, Румъния и България - нямат отрезвяващ ефект върху Запада, тогава, предполагам, Русия ще бъде принудена да удари Германия и Съединените щати по тези направления. Няма къде да отидат, Съединените щати искат да останат зад Океана, но няма да е възможно да се скрият. Русия разполага с достатъчно надводни, подводни и наземни носители на подходящо оръжие за тази цел. Надявам се да не се стигне дотам", казва Липовой.

Украйна все още не е получила разрешение да стреля с далекобойните ракети по Русия, съобщи по-рано тази седмица американският телевизионен канал "Ей Би Си Нюз", позовавайки се на съветник на украинския президент  по повод срещата на държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и Володимир Зеленски в Киев.

Междувременно руският президент Владимир Путин предупреди, че използването на западни оръжия от Украйна срещу цели дълбоко в Русия би означавало пряко участие на западните държави във войната. Според него Украйна не е в състояние сама да използва западни оръжия с голям обсег: това изисква данни от западни разузнавателни спътници и летателни мисии, които според него могат да бъдат въведени "само от военнослужещи от страните от НАТО".

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Украйна, след като получи разрешение от САЩ да атакува руска територия, ще продължи терористичните си атаки и вероятно ще атакува социални обекти. Според него по този начин Западът се опитва да продължи военните действия "до последния украинец". Той отбеляза, че това значително повишава степента на ангажираност на страните от колективния Запад в конфликта.

А руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че западните страни вече са решили да позволят на Киев да нанесе удари дълбоко в руска територия. Той не изясни какво е предполагаемото решение, но каза, че тъй като устните предупреждения на Москва към Запада срещу по-нататъшна ескалация не са подействали, Русия ще трябва да премине към изпращане на сигнали по различни начини.

Президентът на САЩ Джо Байдън обаче омаловажи предупрежденията на Путин за война, като подчерта, че не е обърнал много внимание на руския лидер. "Не мисля много за Владимир Путин", каза той, когато се срещна с британския премиер Киър Стармър в Белия дом за разговори дали да премахнат ограниченията на Киев за използване на доставено оръжие.