Пейджърите, които се взривиха в Ливан и Сирия, са произведени в Будапеща
Устройствата са продавани от унгарска фирма, която има правата да използва търговската марка на тайванската компания "Голд Аполо". Но кога и къде е поставено взривното вещество?
Тайванската компания "Голд Аполо" заяви днес, че е дала разрешение за използване на търговската ѝ марка на пейджърите, които се взривиха вчера в Ливан и Сирия, но те са произведени от друга компания, базирана в Будапеща, предаде Асошиейтед прес, на която се позова БТА.
Според изявлението на "Голд Аполо" производител на устройствата е базираната в унгарската столица фирма "Би Ей Си Кънсалтинг Кей Еф Ти" (BAC Consulting KFT).
Стотици пейджъри експлодираха едновременно в двете страни, като поне девет души загинаха и хиляди бяха ранени при, както изглежда, организирана атака от разстояние. Сред загиналите и ранените има членове на въоръжената шиитска групировка "Хизбула", базирана в Ливан, която всъщност е била мишена на атаката, тъй като масово използва тези устройства. Сред пострадалите е и иранският посланик в Бейрут.
Подкрепяната от Иран въоръжена групировка обвини Израел за смъртоносните експлозии, които бяха насочени към изключително широк кръг от хора и показаха белези на дълго планирана операция. Подробностите за това как е извършена атаката до голяма степен остават неясни и разследващите не съобщиха веднага как са били взривени пейджърите, отбелязва в свой анализ авторски екип на Асошиейтед прес. Израелската армия отказа коментар.
Тайванската компания уточни, че пейджърите AR-924 са произведени и продавани от компанията Би Ей Си, която има право да използва търговската марка на "Голд Аполо" в някои райони.
"Съгласно договора за сътрудничество ние сме дали на Би Ей Си разрешение да използва търговската ни марка за продажба на продукти в определени райони, но дизайнът и производството на продуктите са отговорност единствено на Би Ей Си", пише в изявлението.
Ръководителят на "Голд Аполо" Шех Джинг-куанг днес каза пред журналисти, че има споразумение за използване на търговската марка с Би Ей Си през последните три години.
"Компанията си сътрудничи с нас и представя много от нашите продукти", каза Шех. "Освен това те искаха да произвеждат пейджъри и ме попитаха дали могат да използват търговската марка на нашата фирма", добави той и посочи, че експлодиралите устройства са разработени от Би Ей Си.
Шех и други представители на "Голд Аполо" не разкриха повече подробности за Би Ей Си и не показаха доказателство за договор между двете компании.
Когато беше притиснат за информация за Би Ей Си, Шех замълча и напусна срещата с журналисти, отбеляза АП.
"Хизбула" и пейджърите
Лидерът на "Хизбула" Хасан Насралла по-рано предупреди членовете на групировката да не носят мобилни телефони, като отбеляза, че те могат да бъдат използвани от Израел за проследяване на движенията на шиитската милиция. Поради това организацията комуникира чрез пейджъри.
Знае се, че смартфоните крият по-висок риск от прехващане на комуникации в сравнение с по-простата технология на пейджърите.
Представител на "Хизбула" каза пред АП, че взривените устройства са от нова марка, която групировката не е използвала досега.
Този тип атаки ще принуди "Хизбула" да промени стратегиите си за комуникация, посочи Рийз, който по-рано е работил като разузнавач. Той допълни, че оцелелите при вчерашните експлозии вероятно ще изхвърлят "не само пейджърите си, но също и телефоните си, ще се откажат от таблетите си и от всякакви електронни устройства".
Смъртоносна операция с взривяващи се пейджъри
Въпреки че официален американски представител потвърди, че става въпрос за операция, планирана от Израел, вчера се появиха много теории по въпроса как може да е осъществена атаката. Няколко експерти обясниха пред АП, че експлозиите най-вероятно са резултат от намеса във веригата за доставки. Възможно е съвсем малки взривни устройства да са били вградени в пейджърите, преди да бъдат доставени на "Хизбула", и по-късно всички те да са били задействани едновременно, може би чрез радиосигнал.
Към момента на атаката "батерията вероятно е била наполовина експлозив - наполовина истинска батерия", посочи Карлос Перез, ръководител на отдела за разузнаване в областта на сигурността в "ТръстедСек" (TrustedSec), цитиран от АП и БТА.
Бивш офицер сапьор от британската армия обясни, че взривното устройство има пет основни компонента: кутия, батерия, задействащо устройство, детонатор и взривен заряд. "В пейджър има три от тях", каза още бившият офицер, който говори при условие за анонимност, защото сега работи с клиенти като консултант в Близкия изток. "Само трябва да добавите детонатора и заряда."
Двама експерти по боеприпаси представиха становища, които потвърждават изявлението на американския служител, че експлозията изглежда е предизвикана от съвсем малко взривно устройство.
"Гледайки видеото (разпространено в социалните мрежи) и съдейки по размера на взрива, изглежда, че той е предизвикан само от електрически детонатор или от такъв, който съдържа изключително малък, но силно експлозивен заряд", каза Шон Мурхаус, бивш офицер от британската армия и експерт по обезвреждане на взривни устройства.