Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и президентът на Украйна Володимир Зеленски по време на вчерашната си среща в Киев не са взели никакви решения относно използването на американски оръжия за удари дълбоко в Русия, съобщи американският телевизионен канал "Ей Би Си Нюз", позовавайки се на съветник на украинския президент.

Зеленски и Блинкън са обсъдили премахването на забраната за удари дълбоко в руска територия и доставките на оръжия, според съветник на Зеленски, запознат със срещата. Зеленски е предал на Блинкън подробен план как Украйна може да използва ракетите с голям обсег за удари срещу Русия и му е дал списък с възможни цели, каза съветникът, цитиран и от БТА. Служителят обаче подчерта, че не са взети решения по този въпрос.

Украинският президент от месеци настоява пред съюзниците на Киев да разрешат на Украйна да изстрелва ракети, доставени от Запада, включително и с американските системи с голям обсег АТАКМС и с британските "Сторм шадоу" дълбоко навътре в руската територия, за да ограничи нападателните способности на Москва.

"Ние слушаме внимателно, и разбира се, обсъждаме спектър от въпроси, включително и военното оборудване, което е необходимо за победа на Украйна." Това заяви британският външен министър Дейвид Лами, който също беше в Киев, на съвместна пресконференция с Блинкън и външния министър на Украйна Андрий Сибига.

Първият дипломат на Великобритания предложи тези разговори да продължат още няколко седмици. Това би разочаровало Украйна, която се надява, че Западът бързо ще осуети опасенията от ескалация на конфликта, отбеляза Ройтерс, на която се позова БТА.

Преди началото на пресконференцията Зеленски беше попитан дали е оптимист, че САЩ и Великобритания ще дадат зелена светлина за по-дълбоки удари на руска територия. В отговор държавният глава се пошегува, че това зависи от "оптимизма" на партньорите на Украйна.

"Нека разчитаме поне на някакви твърди решения. За нас това е много важно днес", заяви Зеленски пред репортери в Киев, цитиран от Ройтерс. Във Вашингтон и в някои европейски столици се забелязва нервност от вероятността премахването на ограниченията за украински нападения на далечни разстояния да провокира Русия за пряк конфликт със Запад, като в същото време това се тълкува като признание, че Украйна се нуждае от по-голяма подкрепа, за да обърне хода на войната в своя полза.

Блинкън същевременно обяви в Киев помощ за Украйна в размер на повече от 700 милиона долара, а Лами каза, че Великобритания ще предостави на свой ред 600 милиона лири (781 милиона долара).

Ихор Черниев - депутат от украинската Върховна рада и председател на делегацията на неговата страна в Парламентарната асамблея на НАТО - заяви пред "Ей Би Си Нюз", че украинците се надяват на разрешение от САЩ да използват армейската тактическа ракетна система АТАКМС за удари по Русия. Най-далекобойната разновидност на оръжието може да поразява цели на разстояние до около 460 км.

"Това ще вдъхнови украинците и нашата армия", каза Черниев. Руските летища и военни складове ще бъдат на първо място в списъка на целите на Киев, ако американските ограничения върху използването на АТАКМС наистина бъдат премахнати, добави той.

Междувременно американският президент Джо Байдън допусна, че има място за компромис, заявявайки, че неговото правителство "работи по това сега", запитан дали САЩ ще премахнат ограниченията за използване на оръжия с голям обсег.

Москва: Ще се включат ли Вашингтон и Лондон във войната 

Председателят на Държавната дума - долната камара на руския парламент, Вячеслав Володин каза, че Москва ще приеме Съединените щати и техните съюзници за страна във войната, ако те позволят на Киев да използва далекобойни оръжия за нанасяне на удари навътре в Русия.