СЗО предупреди за "бича" на ухапванията от змии
Климатичните промени може да принудят някои видове от тези влечуги да се заселят в нова среда, където ще влязат в контакт с хора, които никога преди не са се сблъсквали с тях
Ухапванията от змии убиват десетки хиляди хора по света всяка година, но противоотровите са крайно недостатъчни, предупреди Световната здравна организация (СЗО), цитирана от АФП и БТА.
Увеличаването на наводненията в определени региони на света поради изменението на климата повишава риска от ухапване, каза д-р Дейвид Уилямс, специалист по змиите в Световната здравна организация на брифинг в Женева.
Световната здравна организация отбелязва, че повечето случаи са в Африка, Азия и Латинска Америка.
Въпреки липсата на надеждни статистически данни СЗО изчислява, че всяка година между 1,8 млн. и 2,7 милиона души са ухапани от отровни змии. Според организацията ежегодно от ухапвания умират между 81 000 и 138 000 души, т.е. по един смъртен случай на всеки 4 до 6 минути - цифри, които несъмнено са подценени.
Д-р Уилямс обаче насочва вниманието към последствията, които понасят оцелелите. По думите му приблизително 240 000 души годишно остават инвалиди в резултат на ухапване от змии, като над една трета от тях са деца.
Ухапванията от отровни змии могат да причинят парализа, която може да блокира дишането, проблеми с кръвта, водещи до фатални кръвоизливи, необратима бъбречна недостатъчност и увреждане на тъканите, което може да причини трайна инвалидност и да доведе до ампутация на крайниците, според СЗО.
В много от най-засегнатите региони по света обаче липсват противоотрови, каза още д-р Уилямс, като например Субсахарска Африка, където са покрити едва 2,5 процента от годишните нужди.
През 2019 г. СЗО обясни, че от 80-те години на миналия век много лаборатории са изоставили производството на тези препарати, което е причинило сериозен недостиг в Африка и някои азиатски страни.
Индия е страната, която е най-засегната от ухапвания от змии, със средно 58 000 смъртни случая всяка година. Според д-р Уилямс съседните държави Бангладеш и Пакистан също са силно засегнати.
Климатичните промени вероятно ще променят глобалната карта на ухапванията от змии, според СЗО.
"Изменението на климата ще се отрази както на човешките популации, така и ще доведе до промени в разпространението и числеността на отровните змии. Това може да принуди някои видове да се заселят в нова среда, където ще влязат в контакт с хора, които никога преди не са се сблъсквали с тях", посочва здравната организация.
СЗО се опитва да предвиди тези промени, за да помогне на потенциално засегнатите страни да се подготвят.