Путин превръща руската армия във втората по численост в света след Китай
Президентският указ е необходим, за да се посрещнат нарастващите заплахи по западните граници на Русия и нестабилността по източните, заяви Кремъл
Кремъл заяви днес, че указът на руския президент Владимир Путин за превръщане на руската армия във втората по численост армия в света е необходим, за да се посрещнат нарастващите заплахи по западните граници на Русия и нестабилността по източните, предаде Ройтерс.
Путин разпореди вчера армията на Русия да се увеличи със 180 000 военнослужещи до общо 1,5 милиона души на активна военна служба - стъпка, която ще я направи втората по численост армия в света след тази на Китай.
"Това се налага заради редица заплахи, които съществуват за нашата страна по периметъра на нейните граници", каза на пресконференция говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от БТА.
"Това е продиктувано от изключително враждебната обстановка по западните ни граници и нестабилността по източните. Всичко това изисква предприемането на адекватни мерки", допълни говорителят.
Това става в момент, когато войната в Украйна продължава вече вече повече от 2 години и половина след руската пълномащабна инвазия в съседната страна.
Указът на Путин, публикуван на уебсайта на руското правителство, ще влезе в сила на 1 декември. На правителството е наредено да осигури необходимото финансиране.
Предишното увеличение на числеността на руските военнослужещи беше през декември миналата година, когато с указ на Путин общият им брой беше определен на около 2,2 милиона души, включително 1,32 милиона войници.
Най-боеспособните руски сили са разположени в Източна Украйна, където през последните няколко месеца постигат постепенни, но стабилни успехи, отбелязва АП.
През юни Путин определи броя на военнослужещите, участващи в така наречената от Кремъл специална военна операция в Украйна, на близо 700 000 души.
След като през есента на 2022 г. около 300 000 резервисти бяха мобилизирани в отговор на украинската контраофанзива, руските власти преминаха към попълване на редиците на войските, воюващи в Украйна, с доброволци, които бяха привлечени от сравнително високите заплати.
Много наблюдатели отбелязват, че Кремъл не е склонен да мобилизира повече резервисти, опасявайки се от вътрешна дестабилизация, подобна на случилото се през 2022 г., когато стотици хиляди руснаци избягаха от Русия, за да избегнат изпращането им в бойни действия.
Недостигът на военен персонал се смята нашироко като основна причина за успеха на украинското навлизане в руската Курска област, започнало на 6 август, отбелязва Асошиейтед прес.
Кремъл се стреми да избегне прехвърлянето на войски от Източна Украйна и разчита на подкрепления от други райони, за да спре украинското навлизане. Днес руското министерство на отбраната съобщи, че въоръжените сили на страната са си върнали контрола над още две села в Курска област.