РСМ гласува френското предложение, Урсула фон дер Лайен с реч пред депутатите, отвън - протест
Изходът от днешните събития е напълно несигурен
Парламентът на Република Северна Македония обсъжда внесените от правителството документи, включващи рамката за начало на преговори на страната за присъединяване към ЕС. Преди началото на заседанието към депутатите се обърна председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен поиска Събранието в Скопие да приеме френското предложение. Тя убеди депутатите, че мястото на Македония е в Европейския съюз, че предложението на Франция не засяга проблемите на идентичността, а езикът е македонски без бележки под линия. Тя посочи, че разбира недоволството на част от депутатите, че Македония не е започнала преговорите след споразумението с Гърция, но приветства факта, че страната не се е отказала от тази цел.
"Депутати, много от вас ще бъдат разбираемо разочаровани, че страната ви все още не е започнала преговори за присъединяване. И да ви кажа, аз също съм... Всички трябва да гледаме напред, трябва да се възползваме от възможността, която е пред нас и да започнем преговорите за присъединяване, да работим по пътя, който ви води към ЕС. Можем да направим това още следващата седмица, следващата седмица, като предприемем първата стъпка от ревизираното френско предложение. Всички вие сте запознати с това преработено предложение. Той взема предвид опасенията на всички страни. Бъдете сигурни, че комисията винаги е била на ваша страна, продължава да го прави, да стои до вас, да стои там, както утре, така и вдругиден. Убедени сме, че това е от историческо значение. Но решението е ваше и само ваше... Ако одобрявате ревизираното френско предложение. Ако приемете френското предложение, ние ще направим първата стъпка в преговорния процес. Няма съмнение, че македонският език е вашият език. Предложението приема и вашата национална идентичност. Можете да разчитате на мен като председател на ЕК, за да гарантирам, че процесът на присъединяване зачита европейските принципи и стандарти. Въпросите за идентичността не са част от преговорите за присъединяване", каза Фон дер Лайен.
Тя призова да се мисли преди да се вземе решение и посочи ползите и напомни, че в света има война и пандемия. "Това са предизвикателства, с които трябва да се изправим. Трябва да ги преодолеем. Вашата страна се справя със задачата, вие сте твърдо зад Съюза, вие сте доверен партньор, благодаря ви. Заслужавате да продължите напред. Сега от вас зависи да направите крачка", посочи тя.
Заседанието на парламента се провежда в напрегната атмосфера на протести и остро противопоставяне на предложението от страна на опозицията, която вижда в него "българизация и асимилация" на страната.
Ще достигнат ли посланията на Фон дер Лайен до всички депутати в парламента? - питат се македонските медии.
Въпреки че е необходимо обикновено мнозинство (т.е. 41 депутати от присъстващите 61), изходът от днешните събития е напълно несигурен, включително и заради обявените протести.
Урсула фон дер Лайен пристигна днес в Скопие с много наситена дипломатическа програма. След сутрешната среща с македонския президент Стево Пендаровски и обедните разговори с министър-председателя Димитър Ковачевски и председателя на парламента Талат Джафери, а после говори пред македонските депутати.
Половин час по-късно започна пленарното заседание с една точка от дневния ред - предложението на Франция за деблокиране на европейската интеграция, което е обект на дебат в страната от две седмици.
Пристигането на върховния представител на Европейската комисия в страната се тълкува като жест на подкрепа за европейската интеграция на Северна Македония, но и като последен опит на европейските дипломати да посочат важността на вземането на едно трудно решение - приемането на предложението- преговорна рамка, която за някои от партиите в парламента е неприемлива и засяга дълбоко македонската идентичност и език. Холандският посланик в страната Дирк Ян Коп каза в сряда, че този компромис "няма да спечели конкурс за красота", но със сигурност ще отведе страната в ЕС.
Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски каза, че очаква обсъждане по същество на предложението и призова депутатите да мислят държавнически, подкрепяйки предложението. От ВМРО-ДПМНЕ също призоваха депутатите да мислят държавнически, като не подкрепят предложението.
Лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски заяви тези дни, че приемането или неприемането на тази информация няма да промени нищо особено, защото правителството вече е приело документа. Междувременно партиите от албанския блок обявиха, че френското предложение е приемливо за тях. Но някои от по-малките партии, които са част от управляващата коалиция, все още умуват кой бутон да натиснат на заседанието на парламента, поради което изходът от заседанието все още е несигурен.
Опозиционният блок ще се вслуша в посланията на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, но е повече от ясно, че позицията им по отношение на предложението вече е циментирана. Те изразиха недоволството си с протестите по улиците, които продължават вече 11 дни и продължават и днес.
На пресконференция депутатът Антонийо Милошоски повтори мнението на партията, че предложението за премахване на ветото е безпрецедентно. "Иска се преразглеждане на историята и промяна на конституцията, за да може въобще да се започне преговори и те да бъдат обвързани с още промени в учебниците и историческите личности. Това е унизително", каза той.
Подчертавайки, че много видни лидери от Европа са имали обръщение в македонския парламент, но то е било безполезно, той подчерта, че "Македония знае кое е добро за нея и кое не е добро". "В момента сме изправени пред изнудване, което утре ще се опита да смекчи с хубави думи настоящият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Уважаваме нейното време, но уважаваме и собственото си достойнство и знаем кое е добро и кое не е добро за Македония", каза Милошоски.
За ВМРО-ДПМНЕ са приемливи изводи, които ще изискват френското предложение да отхвърли двустранния протокол и всички други изнудвания, включително и промяната, с която българите да влязат в Конституцията. Тъй като тази поправка изисква мнозинство от две трети в парламента, опозицията обявява, че няма да допусне тази поправка да мине в законодателния орган.
Протестът днес ще започне по-рано от обикновено. От опозиционната партия "Левица" обявиха, че техни активисти, които лагеруваха пред правителството, ще се преместят пред парламента. От партията призоваха гражданите да дойдат пред парламента по рано - по обяд. ВМРО-ДПМНЕ също призоваха гражданите да се съберат пред сградата на законодателния орган в Република Северна Македония, но в 13.30 ч., преди заседанието на парламента.
Министърът на вътрешните работи Оливер Спасовски обеща МВР ще вземе всички мерки, за да гарантира безопасността на депутатите и на законодателната власт.
Вчера, на десетия протест срещу френското предложение, демонстрантите донесоха пуйка и според тях това беше "пуйка" за премиера Димитър Ковачевски. След това откараха пуйката и я вързаха за кол пред Събранието. На протестното шествие демонстранти направиха пърформанс и пред Министерството на външните работи, където "предатели" подписаха френското предложение, а след това активисти на левицата донесоха гилотина с надпис "Френско предложение" .
"Аз, Димитър Ковачевски, съм македонец по рождение. Знам едно - никаква хартия не може да отнеме или засегне моята идентичност, език или история, които ме правят македонец и които имам свещено задължение да уважавам и укрепвам", каза министър-председателят във встъпителното си слово към парламента, което едва бе започнало и депутатите от ВМРО-ДПМНЕ надуха вувузели, съобщи 360stepeni.mk.
Междувременно от МВР съобщиха, че петима са задържаните за хвърляне на твърди предмети към сградата на парламента на РСМ.