Открито, честно и равноправно нарече сътрудничеството си с българския премиер Кирил Петков премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски.

"Нашите двустранни разговори за засилване на добросъседството и сътрудничеството и в икономическата област продължават. Подчертавам, че оставяме историческите въпроси на решаването на професионалната историческа общност. Гражданите трябва да са спокойни, че не се отклоняваме от червените линии за защита на нашата идентичност. Но ние се ангажираме да бъдем част от европейското семейство възможно най-скоро и гражданите да имат европейски стандарт на живот и перспектива", каза Ковачевски пред депутатите в македонското Собрание и в същото време поиска отговорно поведение от опозицията.

"Недопустимо и неприемливо е която и да е политическа партия да генерира нисък и евтин политически пиар и фалшив патриотизъм. За мен, за всички наши предци и поколения, няма дилеми, че Гоце Делчев е един от стълбовете на македонската борба за независима и суверенна държава и неговите мощи почиват в Скопие. Неговото творчество е и ще бъде помнено и отбелязвано. Затова декларациите и подобни форми на политически фолклор и политиканстване са в най-меката форма неприемливи и показват сериозна дилема за нашето минало в опозиционната политическа партия, която прави това", каза Ковачевски.

В последните дни декларацията, която от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ внесоха в парламента, се превърна в повод за размяна на изявления и напрежение между основните политически партии в Република Северна Македония. От ВМРО-ДПМНЕ поискаха тяхната декларация за името и делото на Гоце Делчев да бъде приета от македонския парламент, от СДСМ им отговориха, че Гоце не заслужава да бъде сведен до политическа декларация. Вчера беше провалено заседанието на парламентарната комисия за външна политика, на което депутатите от ВМРО-ДПМНЕ влязоха с тениски с лика на Гоце Делчев и поискаха декларацията да бъде дебатирана там, а от СДСМ напуснаха заседанието с аргумента, че няма да участват в ежедневен политически театър, чиято единствена цел е да помогне на онези центрове, които не искат Северна Македония да започне преговори с ЕС.

Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски обаче каза, че не е оптимист за решение със София, докато българската страна настоява, че македонците са били българи до 1945 г., т.е. че имат обща история от Средновековието до 1945 г. и докато преговарят хора, които според него не знаят да преговарят.

"Искам да съм оптимист. Винаги сме оптимисти, че ще има достойно споразумение, че споразумението няма да е едностранно, а наистина пропорционално. Но, за съжаление, досега това не се е случило, въпреки че по-рано ме убеждаваха, че са решени всички проблеми със съседите. Виждаме, че проблемите със съседите не се решават, точно обратното", каза той.

"Същността през изминалите месеци и години на това да се сдобиваме с вето, е по една проста причина - че не можем да приемем, че сме били българи до 1945 г., тоест, че от Средновековието до 1945 г. имаме обща история и сме били българи. Всичко звучи малко парадоксално".

Той добави, че е по-загрижен за това, което нарече "непрекъсната търговия на нашите преговорни позиции и начина, по който се водят преговорите".

"Непрекъснато се търгува с нещо, с което не трябва да се търгува. Така не се водят преговори. Но, разбирам ги, преговарят хора, които не са преговаряли в живота си. Преговарят хора, които в живота знаят само да навеждат глава и да стигат до върха на принципа на охлюва", добави Мицкоски.

Според него като различен народ, като македонци и като българи "може да се каже, че имаме обща история".

"Както сме имали общи истории и с хървати, и със словенци, но като различен народ в една и съща държава, която тогава функционираше на ниво федерация. Когато признаят това, тогава можем да седнем и да поговорим - като различни народи", каза Мицкоски.