Изолация за крайната десница в Австрия, Нехамер гледа към тройна коалиция
Въпреки че Австрийската партия на свободата спечели изборите, президентът връчи мандат за съставяне на кабинет на канцлера и лидер на Австрийската народна партия, която ще се нуждае от поне двама партньори
Въпреки че крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) спечели парламентарните избори миналия месец, президентът Александър ван дер Белен натовари канцлера Карл Нехамер, лидер на консервативната Австрийска народна партия (АНП), да сформира управляваща коалиция.
Евроскептичната и приятелски настроена към Русия АПС спечели изборите на 29 септември за пръв път в историята си. Получила обаче едва около 29 процента от гласовете, тя се нуждае от коалиционни партньори, за да разполага с мнозинство в парламента и да излъчи правителство, отбелязва Ройтерс.
Лидерът на крайнодясната партия Херберт Кикъл каза, че ще стане канцлер във водено от партията правителство, но всички останали партии изключиха възможността да се коалират с него.
"Парламентарните избори на 29 септември не са състезание, в което партията, която завърши първа, автоматично получава възможност да сформира правителство", каза в телевизионно обръщение 80-годишният президент, който ръководи процеса за сформиране на правителство.
"Ако дадена партия иска да управлява сама, тя трябва да събере най-малко 50 процента подкрепа. Не е достатъчно да събере 10, 20 или 30 процента", допълни Ван дер Белен, който е бивш лидер на лявата партия "Зелените". Той изрази резерви към влизането на Кикъл в правителството и се аргументира, че не следва стандартната процедура да даде мандат на спечелилата изборите партия, защото никоя друга партия не иска да управлява заедно с нея.
Кикъл отговори на това решение, като подчерта, че ще бъде недемократично спрямо неговата партия да не влезе в правителството и предупреди останалите да не сформират "коалиция на изгубилите", за да я изключат от управлението.
В крайна сметка Ван дер Белен обяви, че натоварва Карл Нехамер, лидер на втората по големина партия в парламента със сформиране на правителство, да състави правителство. Президентът добави, че Нехамер трябва да проведе разговори с класиралата се на трето място Австрийска социалдемократическа партия (АСДП). За да се съюзят обаче двете партии трябва да преодолеят съществени различия в политиките си по въпроси като данъците за богатите.
Заедно АНП и АСДП биха разполагали с мнозинство от само един депутат в парламента, което ще е доста несигурно, посочват Ройтерс и БТА. Ван дер Белен каза, че двете партии трябва да изяснят дали едно подобно правителство ще бъде стабилно или в него трябва да бъде привлечена трета, по-малка партия.
Мнозина смятат, че трета партия като либералната "НЕОС" ще трябва да се присъедини към коалицията, за да я направи работеща.
След като Нехамер прие мандата за съставяне на правителство, обяви в кратко изявление, че ще "работи усилено за формирането на стабилно федерално правителство, подкрепено от широко мнозинство в парламента". Според Нехамер за това ще е необходим трети партньор. Политиката може да си възвърне доверието "само ако действа отговорно и държи на думата си", заяви той.
Нехамер потвърди, че ще започне задълбочени разговори с Австрийската социалдемократическа партия (АСДП) през следващите седмици. Той отбеляза, че това няма да е последната стъпка, тъй като "ще е необходим трети партньор", за да се осигури стабилно мнозинство. Нехамер подчерта, че още не може да каже преговорите ще доведат до съставяне на правителство.
Политикът посочи и основните въпроси, които трябва да бъдат решени: укрепване на стратегическите позиции и мерки за устойчиво подобряване на международната конкурентоспособност; мерки за справяне с миграцията и интеграцията, както и подобряване на системата на здравеопазване и социалните грижи.
Нехамер също така предупреди потенциалния си партньор в правителството АСДП, без да го назовава изрично, че социалната държава може да се финансира само от хора, които работят и са готови да полагат усилия. "Отново трябва да има смисъл да се полага труд", отбеляза канцлерът.