Руският президент Владимир Путин откри срещата на БРИКС, на която присъстват президентите на 20 държави, сред които на Китай, Индия и Турция. Форумът се смята за начин Кремъл да даде сигнал, че опитите на Запада да изолира Москва са се провалили. Путин е домакин на срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация.

БРИКС ще генерира по-голямата част от глобалния икономически растеж през следващите години в сравнение с този на развитите западни държави, благодарение на размера на националните икономики и бързият им ръст, обяви по-рано днес руският президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс.

Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Република Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ, ще бъде изградена като силен противовес на Запада в световната политика и търговия, изрази надежда руският президент.

Русия има желание, заедно с други страни-партньори, да предложи пълна промяна на световната финансова система и слагане края на доминацията на американския долар. Русия е очертала преди срещата, включително съвместна система за трансгранични плащания и презастрахователна компания.

Путин призова Новата банка за развитие, единствената действаща международна институция за развитие на БРИКС, да инвестира в технологии и инфраструктура в страните от Глобалния Юг.

Си Цзинпин: Светът е в хаос, но приятелството ни с Русия ще устои

Ктайският президент Си Цзинпин каза на руския си колега Владимир Путин, че международната ситуация е белязана от хаос, но стратегическото партньорство на Пекин с Москва е фактор за стабилност на фона на най-значителните промени, наблюдавани от век, предаде Ройтерс и БТА.

През май Си и Путин обявиха "нова ера" на партньорство между двата най-могъщи съперника на Съединените щати, които те определят като агресивен хегемон от Студената война, сеещ хаос по света.

"В момента светът преминава през промени, невиждани от сто години, международната ситуация е оплетена в хаос", каза Си на Путин в руския град Казан при откриването на срещата на БРИКС.

"Но аз силно вярвам, че приятелството между Китай и Русия ще продължи за поколения напред и отговорността на великите страни към техните народи няма да се промени", добави той.

Русия, която води война срещу подкрепяната от НАТО Украйна, и Китай - под натиск от усилията на САЩ да се противопоставят на нарастващата им военна и икономическа сила - все повече намират обща геополитическа кауза.

Москва и Пекин, отказвайки да приемат унижението от разпадането на Съветския съюз през 1991 г. и вековното европейско колониално господство над Китай, се опитват да представят Запада като упадъчен и западащ.

САЩ гледат на Китай като на най-големия си конкурент, а на Русия - като на най-голямата заплаха за страната, а президентът Джо Байдън каза, че демокрациите се изправят срещу предизвикателството на автокрации като Китай и Русия.

Американският президент нарече Си "диктатор", а Путин "убиец" и "бясно куче". Пекин и Москва го порицаха за коментарите му.

Днес Путин нарече Си "скъп приятел" и каза, че партньорството с Китай е фактор за стабилност в света.

"Руско-китайското сътрудничество в световните дела е един от основните стабилизиращи фактори на световната сцена", посочи руският държавен глава и добави: "Възнамеряваме да продължим да засилваме координацията на всички многостранни платформи, за да гарантираме глобална сигурност и справедлив световен ред."

Си посочи, че сътрудничеството с групата БРИКС е "най-важната платформа за солидарност и сътрудничество между държавите с нововъзникващи пазари и развиващите се страни в днешния свят".

Той каза, че БРИКС е "основна сила в насърчаването на реализирането на равноправна и организирана глобална многополюсност, както и на приобщаваща и толерантна икономическа глобализация".

Южна Африка вижда в лицето на Русия ценен съюзник

Република Южна Африка вижда ценен съюзник в лицето на Русия, заяви днес президентът на африканската държава Сирил Рамапоса по време на среща с руския си колега Владимир Путин в навечерието на форума на високо равнище на БРИКС, която ще се проведе в руския град Казан, предаде Ройтерс.

"Продължаваме да виждаме Русия като ценен съюзник, като ценен приятел, който ни подкрепи от самото начало, от дните на нашата борба срещу апартейда", заяви Рамапоса според видеоклип от срещата на двамата лидери, публикуван в социалните мрежи от правителствените медии на Южна Африка.

"Ще вземем важни решения тук в Казан в рамките на семейството на БРИКС", допълни южноафриканският държавен глава.

Индия е готова да посредничи за мир в Украйна

В навечерието на срещата индийският премиер Моди каза на Путин, че иска мир в Украйна. Той подчерта, че Делхи е готов да помогне за постигане на примирие в най-смъртоносния конфликт в Европа от Втората световна война.

"Индия цени близкото сътрудничество в рамките на формата БРИКС, който се прояви като важна платформа за диалог и дискусии по въпроси от дневния ред на глобалното развитие, реформирания мултилатерализъм, изменението на климата, икономическото сътрудничество, изграждането на устойчиви вериги за доставки, насърчаването на културните контакти и връзките между хората ", пише Моди в изявлението си. Индийският лидер посочва, че визитата му в Казан ще подсили допълнително "специалното и привилегировано стратегическо партньорство" между Индия и Русия.

Освен това Моди заяви в социалната мрежа "Екс", че няма търпение да проведе пространни разговори по редица въпроси.

БРИК бе създаден след среща на лидерите на Бразилия, Русия, Индия и Китай в Санкт Петербург през 2006 г. Четири години по-късно бе постигнато съгласие за присъединяването на Република Южна Африка към формата, който беше преименуван на БРИКС.

 Ройтерс обобщава инициативите, които Москва се очаква да представи пред партньорите си.

Трансгранична разплащателна система

Алтернативна система за разплащания в националните валути на страните от групата, която ще включва нова система за съобщения и мрежа от национални търговски банки, свързани посредством централните банки на страните членки на групата. Това би елиминирало необходимостта за обмен на местните валути през долара.

Системата е замислена като "имунизирана" срещу външен натиск и ще ползва блокчейн технологии за складиране и прехвърляне на дигитални токени, подкрепени от национални валути, което би я направило по-сигурна и би намалило цената на трансакциите. Целта е запазване на търговските потоци между страните членки, дори и на някоя от тях да е отказан достъп до международната финансова система.

Клиринг

Система за международен сетълмент и депозитар би гарантирала трансграничната търговия с национални ценни книжа. Идеята е членовете на групата да запазят пълния си достъп до финансовите пазари на БРИКС, дори и да са отрязани от западната финансова инфраструктура.

Презастраховане

Кремъл предлага създаването на презастрахователна компания на БРИКС, което да позволи доставките на стоки и ключови продукти между членовете на групата да продължат дори и в случай, че западните презастрахователни компании, които доминират международната търговия, откажат да предоставят услугите си. Това е особено сериозен проблем за Русия, след като през 2022 г. Западът наложи таван на цената на руския петрол и блокира застраховането на танкери, превозващи го на цена от над 60 долара за барел.

Споразумение за условни резерви

Международен финансов механизъм, насочен към подпомагането на страни членки по време на икономическа криза, който да служи като алтернатива на финансирането от страна на Международния валутен фонд (МВФ).

Зърнена борса

Предложение за създаване на платформа за търговия със зърно и други основни стоки, както и свързана с него агенция за ценообразуване, която ще предоставя данни за цените и пазарни анализи. В момента международните цени на основните суровини се определят на западните борси.

Сътрудничество в кредитните рейтинги

По-добра комуникация и споделяне на опит между агенциите за кредитен рейтинг на страните членки с използване на изкуствен интелект за премахване на човешките пристрастия. Тази мярка ще предпази пазарите на БРИКС в случай на изтегляне на западните агенции за кредитен рейтинг.