Кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов подаде във Висшия съдебен съвет (ВСС) концепцията си за управлението на прокуратурата през следващите седем години, съобщиха от ВСС.

Той посочва, че излага своите възгледи, "но и идеи, които са споделяли с него колеги от различни структури и звена на прокуратурата и следствените служби". Отбелязва, че за него ръководството на прокуратурата е динамичен процес, който налага непрестанно обновяване и актуализиране в зависимост от нормативната база, развитието на технологиите и на обществените отношения.

Сред приоритетите, които Сарафов залага, са противодействието на организираната престъпност, на корупционните престъпления и на тези, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие. Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност, ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа.

Борислав Сарафов откроява сред приоритетите си задачата на прокуратурата да получи общественото доверие, което заслужава и допълва, че ще направи всичко необходимо, за да не позволи прокуратурата да бъде използвана за политически цели.

Кандидатът заявява, че приема номинацията за поста, мотивиран от дългогодишния си професионален опит - почти 30 години като следовател и прокурор във всички нива на системата.

Борислав Сарафов споделя, че доверието, което колегите имат към него, го задължава да поеме отговорността, за да не "загубим положителната инерция и посока, в която вървим - да отстояваме законността".

На 10 октомври Борислав Сарафов бе издигнат за кандидат за главен прокурор. Единственото предложение бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова по време на последното заседание на Пленума на ВСС, в което можеха да се направят номинации за нов главен прокурор.

В момента Борислав Сарафов е изпълняващ функциите главен прокурор, след като мандатът на предшественика му Иван Гешев бе прекратен предсрочно. Номинацията му бе направена в последния възможен ден, определен от хронограмата за процедурата.

Според графика на 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува. До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията.

Гласуването следва да бъде на 16 януари.