ЕС е разработил икономически план, който предвижда едностранно въвеждане на мита върху вносните американски стоки, а също така предлага да бъде учреден фонд за развитие на собствени технологични компании, пише в. "Политико".

Радикалният план от 173 страници е в отговор на търговските мерки на президента на САЩ Доналд Тръмп и цели да създаде конкуренти на американските технологични гиганти като Гугъл (Google), Епъл (Apple) и Фейсбук (Facebook).

Според документ, получен от "Политико", представители на Европейската комисия настояват избраната за председател на институцията Урсула фон дер Лайен да основе Европейски фонд на бъдещето, който да инвестира над 100 милиарда долара в акции на перспективни европейски компании. Целта е Европа да може да се конкурира с американските и китайските технологични гиганти.

В плана се посочва, че ЕС трябва да проявява по-голяма решителност в областта на търговията и да въведе едностранно мита за американските вносни стоки.

САЩ и ЕС си наложиха взаимно мита на редица категории стоки през пролетта и лятото на миналата година. Сега ЕС се опитва да избегне въвеждането на нови американски мита за европейските автомобили, припомня ТАСС.

Предложенията са все още в етап на обсъждане.

Планът обаче е едно от най-сериозните признания досега, че има риск Европа да изостане още от САЩ и Китай в надпреварата за световен икономически двигател на бъдещето, отбелязва "Политико".

Изданието подчертава, че след Брекзит ЕС ще бъде по-свободен в интервенционистката си икономическа политика, която Франция и Германия отдавна подкрепят.

Мотивацията за предложението не е тайна. Най-големите американски технологични компании с пазарна капитализация, която понякога надхвърля 1 трилион долара, са с над 100 пъти по-скъпи от водещите европейски в сектора като например компанията за музикален стрийминг Спотифай (Spotify).

Освен американските технологични гиганти представителите на ЕС определят като конкуренти и китайските Байду (Baidu), Алибаба (Alibaba) и Тенсент (Tencent).

Европа няма такива компании, се посочва в европейския документ.