Ако Унгария е шпионирала журналисти, това е напълно неприемливо и е в разрез с всички правила. Това заяви днес говорител на Европейската комисия по повод медийни съобщения, че властите в Будапеща са използвали софтуер от Израел, за да следят журналисти, собственици на медии и адвокати.

Всяко шпиониране на медии, ако е вярно, е напълно неприемливо, заяви говорителят. Медиите трябва да могат да работят свободно и независимо. Държавите от ЕС са длъжни да наблюдават и да осигуряват пълното спазване на човешките права. Националната сигурност е в ръцете на държавите, службите за защита на личните данни са отговорни по тези въпроси, добави той в отговор на въпрос дали ЕК ще разследва случая и дали ще предприеме нова наказателна процедура срещу Унгария.

Според Би Би Си основните цели на шпионския софтуер "Пегас", изработен в Израел, са били в Азербайджан, Бахрейн, Унгария, Индия, Казахстан, Мексико, Мароко, Руанда, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Програмата заразява апарати "Айфон" и устройства с "Андроид", за да позволи на операторите да извличат съобщения, снимки и имейли, да записват обаждания и тайно да активират микрофони.

Организациите "Форбидън сторис" и "Амнести интернешънъл" съобщиха за списък с 50 000 телефонни номера, които клиенти на софтуерния разработчик "НСО груп" са подбрали да бъдат следени. В списъка са включени имената на поне 180 журналисти - от АФП, Си Ен Ен, "Ню Йорк таймс", "Ал Джазира" и много други новинарски издания, 600 политици, 85 правозащитници и 65 собственици на дружества.

Израелската фирма е под медиен прицел още от 2016 г., когато бе обвинена, че е помогнала за шпионаж над дисидент в ОАЕ.