Франция и Панама отговориха на изявленията на Тръмп за анексиране на територии
Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че ЕС ще защити границите на блока от всеки
Европейският съюз няма да позволи на други нации да атакуват неговите суверенни граници, заяви в сряда френският външен министър, отговаряйки на коментарите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за анексирането на Гренландия, съобщава Ройтерс.
В понеделник Тръмп отказа да изключи военни или икономически действия като част от изразеното му желание САЩ да поемат контрол над Гренландия, както и над Панамския канал.
Гренландия е територия на Дания, но от години има желание за независимост. Северният остров е дом на една от най-важните военни бази на САЩ - Питуффик, позната и като Туле.
Френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че не вярва, че САЩ ще нахлуят в огромния арктически остров, който е част от Дания вече над 600 години.
"Очевидно Европейският съюз да позволи на други нации в света да атакуват неговите суверенни граници, независимо кои са те," каза той пред радио France Inter. "Ние сме силен континент."
Коментарите на Тръмп очертават допълнително експанзионистична програма, две седмици преди той да встъпи в длъжност на 20 януари във Вашингтон.
"Ако ме питате дали мисля, че Съединените щати ще нахлуят в Гренландия, отговорът ми е не. Но ако ме питате дали сме влезли в период, когато оцелява най-силният, тогава отговорът ми е да," каза Баро.
Междувременно кралят на Дания, Фредерик X, промени герба на монархията, за да подчертае, че смята Гренландия за владение на датската корона.
Вчера Доналд Тръмп-младши, синът на новоизбрания американски президент, пък пристигна на острова, макар да обясни, че е просто на екскурзия.
"Гренландия е невероятно място и хората ще извлекат огромни ползи, ако и когато тя стане част от нашата страна", добави наскоро Доналд Тръмп. Предложението му е САЩ да купят острова, подобно на покупката на Аляска от Русия.
На въпрос за посещението на Тръмп-младши в Гренландия, датският премиер Мете Фредериксен каза пред датската телевизия, че "Гренландия принадлежи на гренландците" и че само местното население може да определи тяхното бъдеще.
Тя се съгласи, че "Гренландия не е за продан", но подчерта, че Дания се нуждае от много тясно сътрудничество със САЩ, близък съюзник на НАТО, предаде Би Би Си.
Панамското правителство също отговори на претенциите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп над Панамския канал, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Суверенитетът над нашия канал не подлежи на преговори", заяви на пресконференция външният министър Хавиер Мартинес-Ача. "Единствените ръце, които държат контрола над канала, са панамските и това ще остане така", добави той, като подчерта, че каналът обслужва човечеството и световната търговия.
Миналият месец Тръмп нарече таксите за преминаване на американски кораби през Панамския канал крайно несправедливи и поиска контролът над плавателния път да бъде върнат на САЩ, ако отношението към тях не стане по-справедливо.
На пресконференция във Флорида снощи избраният президент на САЩ не изключи използването на военна или икономическа принуда, за да получи контрола над Панамския канал.
"Няма да се ангажирам с това сега. Може, може да стане така, че да трябва да се направи нещо", заяви Тръмп. Той подчерта, че каналът е жизненоважен за САЩ. Според него обаче каналът "се управлява от Китай".
Каналът в Панама е един от най-важните световни търговски пътища. Той бе построен от САЩ в началото на миналия век, а администрацията му беше предадена постепенно на Панама. Смята се, че таксите, налагани от Панама, съответстват на пазарните цени, като са базирани на размера и водоизместимостта на преминаващите плавателни съдове.