Бившата грузинска президентка стана стипендиант на Института "Маккейн" в САЩ
Зурабишвили ще работи за връщането на Грузия на пътя на демокрацията, обяви директорът на институцията д-р Евелин Фаркас
Бившата грузинска президентка Саломе Зурабишвили стана стипендиант на Института "Маккейн" по програмата "Кисинджър" за 2025 година, съобщиха от институцията, ситуирана в рамките на Държавния университет в Аризона, САЩ. Назначението й е факт от 6 януари тази година.
Като стипендиант на института Зурабишвили ще използва своя огромен дипломатически опит, лидерство и умения за създаване на политики, за да настоява за нови избори и демократичен път напред за страната си, посочват от организацията.
"Президентът Зурабишвили олицетворява политическата смелост и идеалите за държавност на програмата за стипендии "Кисинджър", каза изпълнителният директор на Института "Маккейн" д-р Евелин Фаркас.
"Тя демонстрира демократична сила и решителна защита на мястото на своята страна в Европа, въпреки насилието и авторитарното превземане. Като стипендиант за 2025 г., тя ще продължи с усилията за връщане на Грузия към демократичния път", допълва американката.
"За мен е чест да бъда избрана за стипендиант по програмата "Кисинджър", заяви от своя страна грузинката, цитирана от американския институт.
"Във време на борба между автокрации и демокрации е от критично значение да подкрепяме демократичните сили, които се сражават на предната линия. И Грузия е олицетворение на тази борба, която сенатор Джон Маккейн защитаваше през целия си живот", коментира бившият държавен глава, чийто мандат изтече в края на декември.
Зурабишвили беше президент на Грузия от 2018 г. По време на президентския си мандат тя е върл защитник на пътя на Грузия към интеграция в Европейския съюз и НАТО, подкрепя демократичните реформи, включително чрез вето върху модела на закона за "чуждите агенти", лансиран от управляващата партия "Грузинска мечта", който беше вдъхновен от Кремъл, изтъкват от американския институт.
Бившата президентка обяви последните парламентарни избори през октомври 2024 г. за нелегитимни, след като управляващата "Грузинска мечта" обяви, че замразява процеса по присъединяване на страната към ЕС.
Последваха масови протести, посрещнати с арести и насилие, припомнят от Института "Маккейн". На 14 декември парламентът избра новия президент - бившия футболист Михаил Кавелашвили, за когото от американската организация припомнят, че е известен с "антизападната си реторика". Зурабишвили отказа да подаде оставка, като посочи, че това е незаконна власт в страната и няма да напусне президентския си кабинет.
"Подобно на Маккейн и Кисинджър, тя олицетворява неуморния държавнически дух и защитата на демократичните ценности на своята страна. Сенатор Маккейн изрази солидарност с грузинците срещу руската инвазия през 2008 г.",припомнят от института.
И посочват, че като стипендиант по програмата "Кисинджър" Зурабишвили "ще продължи традицията на принципно и стратегическо лидерство в една от най-значимите битки за демокрация в света".
Саломе Зурабишвили е родена в Париж на 18 март 1952 г. в семейство на грузински емигранти. Тя се присъединява към френското външно министерство и е дипломат още от 70-те години на миналия век, като три десетилетия заема различни дипломатически позиции. От 2003 до 2004 г. е била посланик на Франция в Грузия. През 2004 г. по взаимно съгласие между президентите на Франция и Грузия бившата президентка приема грузинско гражданство и става външен министър на Грузия, а 14 години по-късно и президент.