Ще бъде създаден регистър на засегнатите от райски газ, след като се е установило, че регистрираните сигнали за употреба са само около 50, което не отговаря на това, което се наблюдава в обществото. На този фон МВР е свалило близо 30 сайта с противоправна търговска дейност - продажба на вейпове и други подобни продукти - през миналата година. Това стана ясно по време на изслушването на служебните министри на здравеопазването Галя Кондева и на вътрешните работи Атанас Илков относно контрола върху разпространението на наркотичното вещество хексахидроканабинол в нагреваеми устройства, храни и на райски газ на територията на България след трагичния случай с 14-годишното момче, което падна от висок етаж на блок в Плевен след употреба на вейп.

Националният съвет по наркотични вещества на свое заседание разгледа поставените въпроси относно мерките за райския газ и се обедини, че веществото не отговаря на дефиницията за наркотично вещество по смисъла на закона, заяви Кондева.

"Той е под наблюдение от Европейския мониторинг център по наркотици и наркомании. При наличие на данни, че се причинява зависимост, ще бъдат предприети действия за подставянето под контрол чрез въвеждане в действащото законодателство", обясни Кондева.

По думите и здравното министерство, както и всички лекари и медицински специалисти са наясно с вредите, които нанася райският газ върху децата.

"За съжаление, в Националния център по обществено здраве постъпват сигнали за броя на употребяващите и засегнатите, има някаква форма на регистър, но тази бройка се сведе до незначителен брой и се взе решение да се създаде система между всички институции, която да отчита сигналите и да може да се установи какъв е броят и каква е тенденцията на това нарастване на потреблението. Така че на следващото заседание на Националния съвет по наркотични вещества очакваме предложения за този регистър", уточни служебният здравен министър.

Снимка: БТА

Тя добави, че има данни за регистрирани около 50 случая, което по думите ѝ изглежда несериозно на фона на това, което се вижда в обществото.

"В момента МЗ работи по създаване на нова национална програма за хронични незаразни заболявания с период 2026-2030 година, където да отразява всички тези рискови фактори, включително и райския газ", подчерта министърът.

Кондева посочи още, усилията на МЗ са насочени и към обучения в училищната среда, заедно с МОН.

"Обсъждаме и идеи за посещения на центрове за лечение на наркомани, което би имало добър ефект върху подрастващите да се сблъскват с крайните последици от приложението на наркотични вещества", коментира здравният министър.

Кондева увери, че Министерството на здравеопазването е създало организация за проверки от регионалните здравни инспекции (РЗИ) на въведената забрана за продажба и употреба на райски газ, добавя БТА.

От въвеждането на забраната на 5 август 2022 г. до октомври 2024 г., когато е въведена допълнителната забрана в закона, от страна на РЗИ са извършени 25 210 проверки, като в част от проверките са взели участие и органите на МВР. За установените нарушения са съставени 64 акта за административни нарушения и са издадени над 110 предписания. За периода след 8 октомври 2024 г. до момента са извършени общо 4390 проверки като 2487 от тях са проверки в обекти с обществено предназначение, при които не са установени нарушения и 1903 проверки в различни търговски обекти, като е установено едно нарушение и е издаден един акт за установяване на административно нарушение, посочи Кондева.

Снимка: БТА

Тя увери, че МЗ има ангажимента да осъществява и профилактичните мерки за предотвратяване на рисковите за здравето фактори, както и да провежда политики за здравословен начин на живот.

В изпълнение на тези ангажименти е създадена организация за разработване и разпространение на рекламни материали и провеждане на различни мероприятия от страна на Националния център по обществено здраве и анализи и регионалните здравни инспекции, свързани с насърчаване на здравословния начин на живот, съобразени с възрастта на децата, включително за вредите върху здравето от употребата на райски газ, добави здравният министър.

Кондева посочи, че с постановление на Министерския съвет от 4 октомври 2023 г., за допълнение на наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, веществото хексахидроканабинол е включено в списък 1 с висока степен на риск за общественото здраве със забранени за употреба в хуманната и ветеринарна медицина вещества.

Съгласно член 30 от Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите се забранява производството, преработването, търговията, съхраняването, вносът, износът, реекспортът и транзитът, пренасянето, превозването, предлагането, придобиването и притежаването на растенията, наркотичните вещества от този списък, каза тя.

Снимка: БТА

Съгласно закона, МВР чрез специализираните си служби предотвратяват, разкриват и противодействат на незаконното разпространение на наркотични вещества. Националната политика по намаляване търсенето на наркотични вещества на местно ниво се реализира от общинските съвети по наркотични вещества и превантивни информационни центрове към тях, посочи Кондева.

На територията на страната се реализират две национални програми за превенция употребата на наркотични вещества в училищна среда. Програмите "Кодово име живот" и "От връстници за връстници" са за възрастови групи - V-VII и VIII-XI клас. Създадено е и ръководство за прилагане на програмите, каза още здравният министър.

От своя страна служебният вътрешен министър Атанас Илков заяви по време на изслушването в НС, че е важно е да се отбележи, че сайтовете за разпространение на различни вещества, стоки и продукти се регистрират не само на територията на България, в повечето случаи проверките показват, че става въпрос за компании, които се регистрират в чужбина и осъществяват дейности чрез платформи извън страната.

Снимка: БТА

По думите му близо 30 сайта, свързани с противоправна търговска дейност, са били премахнати през миналата година. Към настоящия момент се следяла дейността на над 20 интернет сайта, срещу които при необходимост за преустановяване на престъпна дейност ще се предприемат действия за тяхното незабавно снемане от социалните мрежи.

Характерното за вноса на веществата, предназначени за създаване на течности за вейпове и райски газ, е, че често се поръчват и внасят от отвън и впоследствие се разпространяват от профили, интернет магазини, обясни министърът, цитиран от БТА.

Снимка: БТА

При получаване на сигнали и информация за дейности, забранени от българското законодателство, дирекция "Киберпрестъпност" към Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) предприема и започва незабавна проверка и, когато се установи подобна дейност, се предприемат действия за премахване или ограничаване съдържанието в рамките на правомощията и в координация с установените международни партньорски механизми, разясни Илков.

Той добави, че дирекцията работи и с другите компетентни държавни органи - Комисията за защита на потребителите, Министерството на здравеопазването, Агенция "Митници" и др.

По линия на противодействието и разпространението на наркотични вещества, на райски газ, работят всички структури с полицейски правомощия в МВР, информира служебният министър.

Той изтъкна изключително добрите резултати през 2024 г. на полицейските операции за противодействие на този вид престъпления. В края на м.г. на територията на няколко областни дирекции - Варна, Добрич, Бургас, Шумен, Враца и Русе се проведе полицейска операция, при която бяха установени 74 кг. хексахидроканабинол, 4014 капсули течност за вейпове, от които 734 са с установено наличие на наркотично вещество, 1717 вейп устройства, от които 808 бяха с наркотична субстанция. Бяха задържани над 10 лица на възраст между 18 и 55 години, припомни Атанас Илков.

Снимка: БТА

При друга полицейска операция на територията на страната са проверени 933 питейни заведения и търговски обекти, задържани около 600 лица, образувани са досъдебни производства, установени са и малолетни и непълнолетни лица, замесени в схемите. По отношение на хексахидроканабинола действията на МВР са същите както за останалите наркотични вещества, един от основните приоритети на МВР, по които то ще продължи да работи, е установяване и предотвратяване производството на наркотични вещества, увери министър Атанас Илков.

На 25 септември 2024 г. парламентът прие на второ четене промени в Закона за здравето, с които се забранява продажбата на райски газ.