Руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън си размениха обвинения на заседанието на Съвета за сигурност на ООН, на което украинският президент Володимир Зеленски говори за първи път. 

Американският държавен секретар обвини Русия, че извършва в Украйна престъпления срещу човечеството.

"Русия извършва военни престъпления и престъпления срещу човечеството в Украйна почти ежедневно", каза Блинкън, цитиран от Франс прес и БТА.

Лавров, от своя страна заяви, че Западът е прекъснал изпълнението на Минските споразумения и следователно "носи пряка отговорност за разпадането на Украйна" и разпалването на гражданска война в нея.

Според първия дипломат на Русия Западът отбягва съдържателен разговор, основан на изискванията на Устава на ООН, няма аргументи за честен диалог по украинската тематика. Лавров видя в подкрепата на Запада за Киев нарушаване на принципа на самоопределение на жителите на Крим и Донбас. Според руския външен министър киевският режим не може да представлява жителите на Крим и Донбас, следователно подкрепата на западните страни за Киев след референдумите в тези региони нарушава принципа на самоопределение. 

Руският външен министър Сергей Лавров

Снимка: БТА/AП

Руският външен министър се спря и на процеса за разширяване на ЕС, като посочи, че Брюксел иска да приеме "нацистите без ред", но Сърбия и Турция трябва да чакат с години. "Сега има призиви от Брюксел да се разшири членството в ЕС възможно най-скоро, включително по-специално с балканските страни. Основният патос обаче не е за Сърбия, не за Турция, които водят безнадеждни преговори за присъединяване от десетилетия, а за Украйна", каза Лавров.

Настоящата криза в Европа можеше да бъде избегната, ако НАТО не беше отхвърлила предложенията за сътрудничество от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), допълни Лавров.

По думите му са известни всички факти за "проектирането" на кризата в Украйна от САЩ. "След разпадането на СССР и създаването на независими държави на негово място, Съединените щати и техните съюзници грубо и открито се намесиха във вътрешните работи на Украйна. Както публично и дори гордо призна заместник-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд на края на 2013 г., за отглеждането на послушни на Запада политици в Киев Вашингтон похарчи 5 милиарда долара", каза ръководителят на руското външно министерство.

Дипломат номер едно на Русия обвини Запада, че се обръща към принципите на Устава на ООН само в съответствие със собствените си егоистични геополитически нужди, поради което нарастват рисковете от глобален конфликт. Той подчерта, че след края на Студената война колективният Запад, воден от Съединените щати, "произволно си присвоява ранга на арбитър на съдбините на цялото човечество и, обхванат от комплекса на изключителност, започва все повече да игнорира наследството на бащите основатели на ООН". 

Лавров защити правото на вето, с което Русия разполага в Съвета за сигурност, в отговор на призива на Зеленски страната да бъде лишена от него заради инвазията си в Украйна.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън

Снимка: БТА/AП

Срещата бе открита с изказване на генералния секретар на световната организация Антониу Гутериш, който предупреди, че войната на Русия срещу Украйна е повишила геополитическото напрежение.

"Започнатата от Русия война в Украйна "засилва геополитическото напрежение и разделенията, заплашва регионалната стабилност, повишава равнището на ядрената заплаха и създава дълбоки разриви в нашия все по-мултиполярен свят", заяви Гутериш, цитиран от Ройтерс.

След Гутериш думата взе украинският президент Володимир Зеленски, който говори за първи път пред Съвета за сигурност.

Украинският президент Володимир Зеленски си тръгна от залата още преди речта на Блинкън и очаквано не се върна за изявлението на Лавров

Снимка: БТА

"Украйна упражнява правото си на самоотбрана", каза Зеленски. "Подпомагането на Украйна с оръжие в това начинание чрез налагане на санкции и оказване на всеобхватен натиск върху агресора, както и чрез гласуване на съответните резолюции, би означавало да се помогне за защитата на Устава на ООН."

В стремежа си да засили тази подкрепа Зеленски говори и по въпрос, който е важен за много членове на ООН, особено за развиващите се страни от Глобалния юг - реформата на световната организация, по-специално разширяването на Съвета за сигурност, отбелязва Ройтерс. "Не трябва да чакаме агресията да приключи. Трябва да действаме сега. Стремежът ни към мир трябва да бъде двигател на реформата", заяви Зеленски. 

Той си тръгна от залата още преди речта на Блинкън и очаквано не се върна за изявлението на министъра на външните работи на Русия. На речта на Лавров присъстваха държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и постоянният представител на Украйна в ООН Сергий Кислиця.

Той беше един от първите, които се изказаха на тази специална, внимателно калибрирана среща, в която участваха повече от шестдесет оратори под председателството на Албания. За първи път от началото на руската инвазия в страната му на 24 февруари 2022 г. президентът Зеленски се обръща лично към Съвета за сигурност на ООН - орган, който е парализиран по този въпрос от разполагащата с право на вето Русия.

След руската пълномащабна инвазия в Украйна преди 19 месеца Съветът за сигурност се събра десетки пъти по въпроса. Той обаче не може да предприеме каквито и да било реални действия, тъй като Русия има право на вето, отбелязва Ройтерс.

Освен Съединените щати, нито един друг постоянен член на Съвета за сигурност не е представен на най-високо ниво на 78-ата сесия на Общото събрание на ООН. Някои дипломати смятат тези отсъствия за лош знак за ООН.