Байдън предупредил Ердоган, че ще признае арменския геноцид
Решението на американския президент нанася допълнителен удар на вече обтегнатите отношения между съюзниицте в НАТО САЩ и Турция
Американският президент Джо Байдън е казал на турския си колега Реджеип Ердоган, че възнамерява да признае кланетата на арменци в Османската империя през 1915 г. за геноцид, съобщиха източници, запознати с телефонния разговор между двамата, предадоха световните агенции.
Турция на Ердоган
- Бабикян поиска НС да признае арменския геноцид, Карадайъ призова да не се политизира историята
- Турция към САЩ: Признаване на арменски геноцид ще влоши отношенията ни
- Турция осъди сирийския парламент за признаване на арменския геноцид
- Правителството на Тръмп увери, че не признава арменския геноцид
- US Конгресът нарече масовото избиване на арменци геноцид и жестоко наказа Турция
- Макрон обяви ден в памет на арменския геноцид и ядоса Ердоган
Признаването на геноцида ще нанесе потенциален допълнителен удар на вече обтегнатите отношения между САЩ и Турция, които са съюзници в НАТО.
Отдавна очакваният телефонен разговор между двамата лидери се състоя повече от три месеца, след встъпването в длъжност на Байдън на 20 януари, забавяне, което вече се разглежда като демонстрация на умишлена неприветливост към Ердоган, който се радваше на близки връзки с бившия американски президент Доналд Тръмп.
Разговорът между Байдън и Ердоган се състоя ден преди арменския Ден на възпоминанието, когато се очаква Байдън да се отклони от внимателно формулираните през десетилетията изявления на Белия дом, които описваха събитията през Първата световна война като "Мец Йегерн" ("Голямо зло").
Но нито в съобщението на Белия дом за разговора, нито в това на турското президентство има споменаване на този въпрос.
В изявлението на Белия дом са казва, че двамата лидери са се договорили да се срещнат в кулоарите на срещата на високо равнище на НАТО през юни, за да разговарят по-обстойно за двустранните отношения.
В изявлението на президентството в Анкара се посочва, че двамата лидери са били единодушни за стратегическия характер на двустранните отношения и за значението на съвместната работа за изграждане на по-добро сътрудничество по въпроси от взаимен интерес.