В проекта на бюджета на здравната каса за догодина е записано, че НЗОК ще плаща за биомаркерна диагностика (т. нар. "туморни маркери") при пациенти с онкологични заболявания. В бюджета за тази дейност ще бъдат заделени до 5 милиона лева.

Засега това е проект и няма точни разчети колко точно пациенти се очаква да се възползват от диагностиката годишно. 

"Няма осреднена цена този разход може да бъде между 300 и 5000 лв в зависимост от това, какво изисква съответният случай да бъде изследвано и колко биомаркера с какво лечение са свързани", коментира пред bTV Евгения Александрова от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Тя се е срещала с онкологично заболяване и е категорична, че поемането на разходите за биомаркерите e изключително важно за пациентите. За да се справят с разходите, сега някои от тях търсят варианти в чужбина. 

"Има случай на пациентка, която по собствена воля отиде в съседна европейска държава и ѝ бяха направили целия панел биомаркери без да ѝ вземат и е едно евро", добавят от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Според онколози биомаркерите често са решаващи, за да се определи и да се проведе успешно лечение на пациентите. "В диагностиката биологичните маркери са една от основните стъпки, които ни определят какъв е видът на тумора, какво да бъде неговото лечение и каква да бъде неговата прогноза", обясни д-р Маргарита Таушанова

От НЗОК са уточнили, че на този етап ще бъдат финансирани биомаркери за онкозаболяванията, които имат най-голям дял и се определят като социално най-значими - на белия дроб, на млечната жлеза и колоректален карцином. 

"В срок до два месеца от обнародване на ЗБНЗОК за 2025 г., НЗОК и Българският лекарски съюз е предвидено да договорят амбулаторна процедура за биомаркерна диагностика за онкологични заболявания", посочват от НЗОК. 

Промяната обаче ще стане факт само ако депутатите одобрят проектобюджета на здравната каса.