Изключително рядка купичка от китайски порцелан, озовала се незнайно как в Кънектикът, САЩ, и закупена за 35 долара на гаражна разпродажба, беше продадена на търг на "Сотбис" за близо 722 000 долара, предаде Асошиейтед прес.

Предварителната оценка на купичката беше между 300 000 и 500 000 долара. Съдинката е сред разнообразните произведения на китайското изкуството, предложени за продан от "Сотбис" в рамките на Азиатската седмица. Имената на продавача и купувача не се разкриват.

"Резултатът, постигнат от тази изключително рядка купичка, датираща от 15-ти век, олицетворява невероятните истории за находки, на каквито попадаме веднъж в живота и за каквито мечтаем като специалисти в тази област", казва Анджела Макатиър, отговорник за китайското изкуство в "Сотбис" в Ню Йорк.

Щастливият "откривател" на купичката, пожелал да остане анонимен, иска експертното й оценяване от аукционната къща, като първо изпраща снимки, а след това лично занася предмета. Експертизата установява, че купичката с изящни флорални мотиви датира от 15-и век и е рисувана за двора на Мин Юнлъ - трети император от династията Мин.

Формата и "твърде отличителният" флорален мотив поставят купичката в категорията "изключително рядка" - в света са идентифицирано само шест подобни съдинки, обяснява Макатиър.

Пет от въпросните шест купички се съхраняват в музеи - две в Тайпе, две в Лондон и една в Техеран. Шестата за последен път се е появявала на пазара за изкуство през 2007 г.

По думите на Анджела Макатиър как е "пътешествала" купичката през вековете, за да се озове от Китай в Кънектикът, ще остане загадка, която никога няма да бъде разрешена.

Много китайски произведения на изкуството пристигат в домове на Запад през 19-и век, след което се предават от поколение на поколение без специална документация.