Столичният общински съвет (СОС) прие бюджета на Столичната община за 2022 г. на извънредно онлайн заседание днес. От общо 60 общински съветници "за" гласуваха 33-ма, 27 бяха против. Против бюджета се обявиха групите на "БСП за България" и "Демократична България", както и независимите общински съветници Методи Лалов и Борис Бонев.

Според столичния кмет най-тежкият проблем тази година е осигуряване на средства за градския транспорт.

Какво предвижда бюджетът?

Председателят на комисията по бюджет и финанси на СОС Стефан Марков представи проекта на Бюджет 2022.

По време на обсъждането на бюджета Стефан Марков, председател на комисията по бюджет и финанси на Столичния общински съвет (СОС), каза, че без да увеличава данъчната тежест за гражданите, бюджетът за 2022 г. осигурява изпълнението на основните общински дейности и се стреми към ускорено подобряване на градската среда. Бюджетът заслужава нашата подкрепа, защото е съобразен с макроикономическата обстановка и възможностите за реализация на инвестиционните проекти.

Трябва да признаем, че има и немалко рискове пред изпълнението на бюджета за 2022 г. - негативно развитие на пандемията, продължителна война в Украйна, висока инфлация и др., които може да наложат актуализация на бюджетната рамка в течение на годината, посочи Марков.

Той припомни, че проектът на бюджет предвижда разходи в размер на 2 100 525 462 лева. В сравнение с първоначалния бюджет за 2021 г. е заложен ръст от 11 процента (или със 208 млн. лв.). При запазване на данъчната тежест на същото ниво от миналата година, това е оптимален ръст на бюджетните разходи, който ще позволи общината да изпълнява обичайните си функции, както досега, като увеличи още малко инвестиционната си активност. Положителен момент е, че 85 млн. лв. от увеличените разходи всъщност са за инвестиции. Ръстът на разходите се финансира основно от заеми, от държавната субсидия и от местните данъци, каза Марков.

Той информира, че малко над 100 млн.лв. е увеличението на делегираните от държавата дейности, които формират 38% от всички дейности и се финансират с държавна субсидия. Планира се по-голям бюджет спрямо миналата година, за да може да се покрият увеличените текущи разходи и все пак да се обезпечи ресурс и за реализацията на стратегическите ни приоритети във възможно най-голяма степен, каза Марков.

Той информира, че собствените приходи продължават да формират 40% от столичния бюджет. Данъчните приходи са в основата на ръста на собствените приходи с 8% през 2022 година. Относно политиката към местните данъци трябва да се отбележи, че ставките на данъците се запазват, а очакваните по-високи приходи ще дойдат предимно от оживлението на имотния пазар.

Капиталовите разходи се увеличават с 16% спрямо плана за 2021 г. или с 82,6 млн. лв. Общата сума на инвестиционния бюджет възлиза на 594 млн.лв. (28% от бюджета), от които едва 15 млн.лв. са целева капиталова субсидия от държавния бюджет, посочи Марков.

Той уточни, че половината от амбициозната капиталова програма са средства, които се очаква да бъдат финансирани от европейските оперативни програми по спечелени от общината проекти.

Въпреки дългия списък от обекти в капиталовата програма, остават немалко такива (предимно в образователната инфраструктура - детски градини, ясли и училища), които имат проектна готовност, но няма финансова възможност за реализацията им през настоящата година. Увеличават се с почти 100 млн.лв. инвестиционните заеми, които ще финансират изграждането на Третия лъч на метрото и на градските рингове.

Кметът:  Парите за градския транспорт са най-тежкия проблем

Столичният кмет заяви при представянето на бюджета, че се приема в необичайно време:

"Първо, много по-късно, заради закъснелия бюджет на държавата, което затрудни някои по-големи плащания за метрото и транспорта, но се справихме. Второ, в ситуация на война в Украйна с растящи и непрогнозируеми цени на суровини и енергоизточници. И трето, в ситуация на увеличаваща се инфлация и увеличаващи се цени на основни стоки".

Фандъкова смята, че е реалистично - без вдигане на данъци, но с добра събираемост и очакван ръст на сделките с имоти, Столина община да себере 65 млн. лв. повече от миналата година.

"466 млн. лв. са приходите от местни данъци и 376 млн. лв. - неданъчните приходи. Като изключим такса смет - 245 млн. лв., която се изразходва само за дейностите по чистота, остават 597 млн. лв., които можем да насочваме към различните приоритети и сектори. Това са под 1/3 от целия бюджет от 2,101 млрд. лв., който могат сравнително свободно да бъдат разпределяни към различните сектори. Подчертавам го заради неспиращите спекулации, че тези огромни 2 млрд. лв. могат да се харчат, на който за каквото му хрумне", посочи кметът.

272 млн. лв. са спечелените средства по европейски програми в бюджета за тази година. 119 млн. лв. сме осигурили като целеви инвестиционни заеми. Всеки лев от тях е целеви и не може да се харчи за други цели. Разбира се, в средата на всекидневен популизъм всичко може да се каже и поиска. Такава кратка публична слава обаче не води до реален резултат, категорична е Фандъкова.

799 млн. лв. от бюджета за тази година са държавно делегираните дейности. Почти 100% от тях са за издръжка, осигуровки и заплати на учители, социални работници, медицински сестри в училищата и работещи в културни институти. И това не са средства, които общината може да вземе и даде за нещо друго, посочи кметът.

По повод изказвания на кметове на райони и общински съветници от коалицията, която управлява държавата, за подготовката на законова промяна, с която "директно да се правят отчисления" от местни данъци към районните администрации, Фандъкова каза, че тя лично подкрепя децентрализацията, такава каквато съществува в големите европейски градове. Но подчерта - реална и истинска децентрализация. Това означава процент от данъците върху доходите, които събира държавата, да се връща в бюджетите на общините, за решаване на проблемите на хората, които плащат, там където живеят, поясни тя.

Софиянци внасят в държавния бюджет около 9 млрд. лв. от преки данъци. Това е почти 20 пъти повече от местните данъци, с които общината разполага и при 0 лв. изравнителна субсидия за София от държавния бюджет. Надявам се, че като хора, които управляват държавата и половината райони в София, ще предложите и приемете механизъм, който ще е справедлив за софиянци - това означава процент от данък общ доход да се връща в общинския бюджет, каза Фандъкова.

"Когато настоявам за финансиране от държавата за София, аз искам само малка част от това, което хората, които живеят и работят тук, внасят и заслужават. Това е същинската децентрализация, която надявам се, че ще предложите на парламента. Защото когато става дума за финанси, справедливостта е много точно понятие. След това вече може да се говори за механизъм за разпределяне към районите, с което съм напълно съгласна", допълни кметът.

Според столичния кмет най-тежкият проблем тази година е осигуряване на средства за градския транспорт:

"С предложенията на г-н Контрера и г-жа Йорданова залагаме в проекта за бюджет 170 млн. лв. за финансиране на градския транспорт. До няколко дни ще е готов планът за оптимизация във всяко дружество, което да обсъдите с приемането на транспортната задача. Заради все още намаления брой пътници и заради космическите цени на електроенергията и природния газ, транспортът ни е в много тежко положение. Въпреки че отделяме 36% от собствените си приходи, за да осигурим придвижването на гражданите и заплатите на работещите, тези средства остават недостатъчни, и продължаваме да разчитаме на финансиране при актуализацията на държавния бюджет. Надявам се, че всички вие ще го подкрепите."

По повод инвестиционната програма за 2022 г., кметът отбеляза, че въпреки големите предизвикателства, са осигурени 82 млн. лв. по-голяма от миналата година. 94,2 млн. лв. са средствата за строителство към "Левски Г" в бюджета. Очакват се и 40 млн. лв. от държавния бюджет за участъка към "Слатина" след намаляването на средствата в Плана за възстановяване. .

Общо 214 млн. лв. са инвестициите в сектор транспорт, в които, освен строителството на метрото, влизат и 10 нови метровлака, 25 нови трамвая, 52 електробуса и основни ремонти на трамвайни трасета.

Освен ремонта на трасето по бул. "Цар Борис III", планиран е и първият етап от трасето по бул. "Мария Луиза" от ул. "Козлодуй" до 5-а градска болница.

20% от капиталовата ни програма, 120 млн. лв., са за пътна инфраструктура. 63 млн. лв. от тях насочваме към изграждане на 16 обекта, части от вътрешните рингове на София и основни пътни артерии. (основните обекти са: бул. "Т. Каблешков", бул. "Филип Кутев", "Източна тангента" - етап 1, бул. "Ломско шосе" - етап 1, ул. "Опълченска", бул. "Копенхаген", бул. "Рожен", ул. "Димитър Пешев").

Реакция на опозицията

"Проектът на "Сборен бюджет" за 2022-ра година продължава за пореден път да няма стратегия и политики за управлението и развитието на Столичната община", е позицията на общинските съветници от БСП. Иван Таков реагира с думите: "Слушам и не вярвам на очите си направо".

Независимият общински съветник Борис Бонев оцени бюджета на София като повече от същото, но за рекордно много пари.

"Кварталите остават игнорирани и без никакви сериозни инвестиции в инфраструктурата, където живеят софиянци. Ключовите пробиви и булеварди остават на хартия, а парите за отчуждаване на имоти в паркове и междублокови пространства са по-малко от един процент от необходимите. Градският транспорт е във финансов колапс, но вместо действия, управляващите от ГЕРБ отказват да направят и една реформа. Парите се увеличават само за дейностите, които са отдадени на близки на управляващите фирми на хора с прякори, като сметопочистването и уличното осветление", обобщи Бонев.

Той сравни бездействието на управляващите от ГЕРБ с поведението на щраус, заровил си главата в пясъка при възникването на криза.

По думите му, 90% от обещаните проекти остават нереализирани и просто се преписват от един бюджет в следващия.

Методи Лалов, избран с листата на "Демократична България", вече независим общински съветник, наруши добрия тон: "Замълчете, госпожо Фандъкова, замълчете Йорданке, Данче! Това е срамота, което правите".

"Абсолютно възмутително, арогантно и безобразно поведение. Аз съм възмутена от Методи Лаладжиев" - отговори му Ваня Тагарева от ГЕРБ.