По случай 1 юни София осъмна с билборди, на които въпросът "Дали е имаш щастливо детство" стои до силуети, напомнящи образите на Путин, Хитлер и Ким Чен Ун. Отвъд явната провокация, на билборда стои и името на кампанията "Детството ни е важно" и връзка, към уебсайта, където научаваме повече за инициативата.

Кампанията "Детството ни е важно" поставя в центъра си възможностите, които би дала за това Европейска гаранция за детето.

Оказва се, че истинският проблем, с който организаторите искат да ни занимаят не е детството на световни диктатори, а детската бедност, която в България заплашва 440 000 деца от лишения и социално изключване и ехото, което трудното детство може да има върху обществото ни.

"В подготовката на кампанията проведохме национално представително проучване, според което 75% от анкетираните са съгласни, че успехът в живота зависи от това, в каква среда си израснал. Целта на кампанията ни е да отидем една крачка по-далеч в това разбиране и заедно с хората да помислим над въпроса "Колко по-щастливи и успели бихме били като общество ако успеем да се преборим с цикъла на бедност и подкрепяме семействата повече" - сподели Виолина Желязкова от екипа на кампанията.

снимка: consilium.europa

Кампанията "Детството ни е важно" поставя в центъра си възможностите, които би дала за това така наречената Европейска гаранция за детето. През 2019 г. президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обявява създаването на "Европейска гаранция за детето". Това е инициатива, която работи в подкрепа на най - уязвимите деца в Европейския съюз. Крайната цел на Европейска гаранция за детето е да се пребори с бедността и със социалното изключване, за да могат правата на децата в Европа да се реализират ефективно. На практика това ще се случи, чрез отделяне на 5% от Европейския социален фонд за ключови сфери като достъп до здравеопазване, образование, детски грижи, приемливо жилище, подходящ хранителен режим и др. Очаква се тези средства да подкрепят най-уязвимите семейства в техните усилия да осигурят на децата си щастливо и достойно детство. По тази политика България следва да подаде Национален план за действие, чиято цел е да създаде рамка от мерки и действия за намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване на децата. Според сайта на Европейската комисия, България все още не е подала своя план за действие.

В кампанията ще се включат редица експерти от различни сфери, които ще подкрепят тезата, че по-щастливото детство днес, със сигурност би означавала по-просперираща България утре, а в понеделник 6-ти юни, ще се проведе събитие с участието на заместник-министъра на труда и социалната политика и национален координатор за България за Европейска гаранция за детето Иван Кръстев.

* рекламна публикация