Заплата от 8000 лв. за премиера, президента и председателя на парламента урежда проектозакон на Министерството на финансите. Вицепрезидентът и вицепремиерите ще получават между 5000 и 6000 лева. Според някои съобщения замисълът е бил новите заплати да влязат в сила от първи август.

Няма да влиза законопроектът в парламента в рамките на този ни мандат, категоричен е обаче Дянков. Съзнаваме, че не е сега моментът да се говори за вдигане на заплатите на тези управници и следователно ще изчакаме по-добри времена, заяви вицепремиерът, цитиран от "Фокус". На това се възпротиви още април-май премиерът с думите да изчакаме да вдигнем всички доходи и тогава да вдигаме доходите на премиера, президента и т.н., разкри Дянков.

Той уточни, че това е пореден, трети законопроект в административната реформа и припомни за законите за държавната администрация, за държавния служител. "И това беше третата стъпка, третият закон - за политическите кабинети в министерствата, за областните управи, за кметствата", обясни финансовият министър.

Дянков каза, че "при Станишев много нечестно е решено това". Членовете на политическите кабинети са заемали постове в УС на държавните дружества и една част от тези членове също са получавали - зам.-министри, секретари, от концесионни комисии".
"Михалевски, например е бил примерно в УС на инфраструктурни проекти, когато е бил зам.-министър и заплатата му е била малка част от това, което е получавал – а то е около 150 000 лева. Зам.-министър Кирил Ананиев за 4-те години е получил близо 500 000 лева от това, че е бил член на УС. Овчаров, Анна Янева (бивш зам.-министър на икономиката - б.р.) са получавали такива пари, ние забранихме през 2010 г. да си в повече от един Управителен съвет. Нашите зам.-министри и областни управители получават само заплата, нямат допълнителни заплащания", заяви финансовият министър, цитиран от БГНЕС.

Цинично е, когато хората тънат в мизерия, да се вдигат заплати на министри и депутати, каза вчера лидерът на БСП Сергей Станишев по повод законопроекта.