Повод са публикации в медиите, които цитират резултатите от прокурорска проверка от началото на годината за периода 2011-2013 г. и данни за нарушения на процедурите при издаването на удостоверения за български произход, противоречиви практики и субективност при решенията, съобщиха от правителствената пресслужба.

Върховната административна прокуратура (ВАП) е установила, че агенцията е издала стотици удостоверения за български произход на албанци, косовари и македонци, без да е получила никакви доказателства за техния български произход, пишат Mediapool и "Сега". Тя не е завела дело, а е отправила препоръки.

В някои преписки има само заявление и декларация за българско национално съзнание и произход. От агенцията например са представили като основание за издадените удостоверения книгите "Не заблудата, а лъжата за гагаузите", "Българите в Албания и Косово" и др., добавят изданията. На някои им е признавано като доказателство за български произход членството в организации от типа "Българите в Албания".

Янев е освободен със заповед на премиера Георги Близнашки.

В доклада с мотивите на Цанова за уволнението се посочват сигналите за нередности, свързани с неспазване изискванията на Закона за българското гражданство и Закона за българите, живеещи извън страната, както и заниженият контрол на ръководството на агенцията. Според нея препоръките на ВАП не са изпълнени своевременно и не са спазени изцяло.

В доклада на вицепремиера се казва още, че ръководството на агенцията не е успяло да гарантира прозрачност на работата и обективност на процедурите по издаване на удостоверения за български произход.

Дирекция "Главен инспекторат" на Министерски съвет ще прави проверка в агенцията. Докладът й ще бъде изготвен до 30 октомври и предаден на министър-председателя и ресорния вицепремиер.
Проверката ще включва и работата на агенцията през 2014 г.

Цанова е сезирала и Комисията за противодействие на корупцията, която ще също ще проверява агенцията и ръководството.

"Необходимо е преразглеждане на функциите на агенцията, която не изпълнява достатъчно ефективно държавната политика за българите в чужбина. Дейността на агенцията трябва да се съсредоточи върху работа с българската диаспора, на базата на съвременна визия и комуникационна стратегия",
коментира вицепремиерът Илияна Цанова.

Според нея следващото редовно правителство трябва да се заеме с агенцията, като отчете резултатите от проверките.

Главният секретар на ДАБЧ Димитър Владимиров обясни по-рано пред "Сега", че всички препоръки на прокуратурата са изпълнени и вече задължително се изискват документи, които да доказват произход.
На въпрос защо преди това не е правено, Владимиров отговори, че до проверката на ВАП е ползван "научно-технически подход", който се оказало, че не отговаря на закона.