"От 2020 година БСП се намира върху свлачище. На всеки следващи избори пада все по-надолу. Сега голямата задача, не само пред БСП и левите хора, е да се спре това свличане, защото е лошо за страната да няма силна социална лява партия. Задачата е да се стабилизират нещата, ако можем и да се оттласнем, въпреки скандалите около регистрацията и вътрешното разделение. Сегашното ръководство се опитва да спре този процес на спад с две ключови послания - обединяване на лявото и спиране на безсмислената война с президента. Дотук добре, но трябва да покажем и нова политика, в това число и много ясни стъпки към проевропейски позиции, за да спечелим доверието на хората, които бяха отблъснати. Нужни са политически знаци - чрез предизборната платформа и листите."

Това заяви Сергей Станишев в предаването "120 минути" по БТВ. На въпрос на водещия Светослав Иванов дали е готов да води листа на БСП в предстоящата кампания, той отговори: "Нещата са опрели до кокал и аз съм готов да застана до всеки ляв човек в страната, за да водим тази битка. Има две възможности: да стоя отстрани и да гледам как БСП се дави или да вляза в кампанията и да помогна с всичко, което мога."

Станишев посочи, че има отговорност пред партията, която го е избирала за свой лидер и го е излъчила за премиер, както и за президент на ПЕС. "За да съм чист пред съвестта си и пред хилядите членове и симпатизанти, няма да се скрия в труден момент. Водил съм разговори с ръководството - в лицето на Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов. Готов съм да вляза в тази кампания, защото мога да бъда полезен. Решението е на ИБ и НС на БСП, както и отговорността за резултата."

"Надявам се много парламентът, който предстои да бъде избран, най-сетне да се захване с темата за демографската политика. Има конкретни предложения, подготвени от експерти. Надявам се, че покрай боричканията в следващия парламент, все пак ще тръгнат в тази посока", заяви в предаването "120 минути" Сергей Станишев - премиер на България по време на Тройната коалиция от 2005 г. до 2009 г. Той беше и лидер на БСП по времето на кабинета Орешарски 2013 г. до 2014 г., а след това евродепутат.

"Доколкото разбирам, платформата на БСП не е приключена, но там е изведено на едно от първите места формиране на такава политика - системна, хоризонтална. Дай Боже да се окаже истина", каза той. 

По думите му всичко, което се случва в БСП, както и в другите партии, е част от общата политическа криза на доверие в партиите в България.

"Това се дължи на няколко неща, които са доста ясни. Първо - партиите се отказват от основната си обществена функция, да предлагат бъдеще, визия за бъдещето и план как да се стигне до него. Второ - няма да решим нито един проблем на страната, ако нямаме поне три, четири, пет общи национални цели, по които да има системна, последователна политика", подчерта Станишев.

"Много се надявам, че Георги Свиленски, Бойко Борисов и Делян Пеевски не са подчинили БСП, защото БСП е 130-годишна традиция. Би било много жалко това да се превърне в реалност. Не бих искал никога в живота си да видя БСП да бъде не субект на политиката, а обект на политиката. Такава опасност има за всички партии. Ако партиите не се научат на малко по-малко омраза и на взаимно уважение, нищо положително няма да се случи. Ще има ли правителство или не се превръща в основния въпрос на обществото", каза още той.

"Влизал съм в политически съюзи с една партия, която е стабилна, и съм плащал цената. Както и БСП впрочем. За това, че сме управлявали заедно с ДПС, съм си извлякъл поуките. Това, което се случва в ДПС - това разделение, то е реално. Независимо как се нарича едната част или другата част - има разделение. И смятам, че хората, които са гласували за ДПС ще си направят избора в една или друга посока. Но и двете части ще излязат отслабени, което е проблем и на политическата система", обясни Сергей Станишев.  

"Демокрацията вече не е даденост, а ежедневна борба за права, за отчетност на управлението и изисква много голяма взискателност от хората. Няма да се случи нищо положително, ако партиите не намалят омразата и не се научат на взаимно уважение. После отново ще се чудим ще има ли изобщо правителство, а не каква политика ще води то. На изборите всяка партия трябва да се бори за доверието на избирателите, след това да подходи с конструктивност в разговорите, но със своите червени линии.", коментира Станишев възможността за коалиции и нарече предложението на Борисов за съюз с БСП "предизборен трик, за да постави ГЕРБ в центъра на вниманието." "Трябва много да се внимава да не бъде потопена БСП. Виждам тезите на Нинова. Първо, един месец скандали; второ, продължаване на внушението, че БСП е превзета. Затова са нужни нов път и политики на левицата, които да са проевропейски. Няма как в страна член на ЕС лявата партия да е евроскептична."