Правителството трябва да работи по стратегическите за страната въпроси и да чува какво му казват гражданите. Това заяви президентът Румен Радев на среща в посолството на Република България в Берлин с представители на българската общност в Германия. Държавният глава е на посещение във Федерална Република Германия по покана на своя колега президента Франк-Валтер Щайнмайер, с когото е предвидено Румен Радев да проведе среща днес.

"Позициите, които изразявам, не са срещу конкретно правителство, а срещу всеки порочен управленски модел", заяви държавният глава в отговор на въпрос и подчерта, че ще продължи да следва този подход.

Румен Радев отново напомни, че първата цел на управлението следва да бъде укрепване на държавността, без което каквито и да са икономически и социални програми са обречени на неуспех.

"Но е много важно за едно правителство, което идва с големи обещания да спазва обещанията си, да няма сиви зони, да няма скрити процеси. Така че аз като президент няма да се откажа от това и го правя не, за да сваля правителството, а заради хората», заяви Радев.

Президентът призова дадените от българското правителство обещания за борба за обществена справедливост и за върховенство на правото да се изпълняват, а институциите наистина да работят прозрачно и отговорно, без сиви зони и скрити процеси.

Снимка: Президентство

Запазването на добрия тон с правителството обаче зависи от решаването на стратегически за страната въпроси. Като този за Северна Македония.

"Имаме известни разминавания и аз ще продължа да следвам тази позиция и от това ще зависят и отношенията ми с правителството", каза още президентът.

Той отправи нови критики: за начинът, по който правителството води разговор с протестиращите: "Важно е да има диалог, когато бизнесът иска срещи, да се разбира, да се чува, да се усеща какво искат българите."

Снимка: Президентство

Радев предупреди, че една от основните задачи на кабинета е да реши как ще се охранява въздушното ни пространство до 2025 г., когато се очакват първите F-16.

"Дали на лизинг, или с други партньори. Това правителството трябва да го реши по-бързо. България не може да се моли на други да охраняват въздушното й пространство. Това е национално унижение", заяви президентът.

Със своите труд и качества българите в Германия допринасят за развитието на двустранните ни отношения и за положителния образ на България в германското общество. Те създават най-важното - доверие в българите и в България, заяви Радев. 

Федерална република Германия е стратегически партньор на страната ни и основен инвеститор в България, посочи българският президент. Той припомни, че по време на посещението на президента Франк-Валтер Щайнмайер в България през 2019 г. двамата са поставили амбициозната цел стокообменът между двете страни да достигне 10 млрд. евро. По данни на Федералната статистическа служба стокообменът между България и Германия за 2021 г. достига рекордните 9,981 млрд. евро.

Президентът подчерта, че присъстващите на срещата наши сънародници, дошли от различни краища на Германия, с високото си образование и квалификация правят българската национална идентичност добре разпознаваема и с тяхна подкрепа българо-германските отношения могат да продължат своето възходящо развитие.

Държавният глава поздрави българите, живеещи в Германия, че са запазили връзка с Родината и не забравят корените си, като доказателство за това е откриването на български училища в редица германски градове. Той изказа признателност за усилията на българите в Германия, които работят за съхранение на родния език и за възпитанието на българските деца в обич към България.

Президентът открои като знак за запазена връзка с родната страна и високата избирателна активност сред българите в Германия по време на провелите се избори миналата година. В страната бяха разкрити безпрецедентен брой избирателни секции и правото си на глас упражниха над 35 000 наши сънародници, въпреки сериозните ограничителни мерки заради пандемията.

През последните години броят на българските граждани в Германия бележи значителен ръст, като в периода 2011 г. - 2020 г. увеличението е над четири пъти. По официални данни към 31 декември 2021 г. регистрираните български граждани в Германия са 410 885.