Росен Плевнелиев каза, че пътят за възстановяване на доверието на гражданите в държавните институции минава през консенсус в Народното събрание около декларация за националните приоритети. 

Ако това не се случи, президентът не изключва вариант на трайна политическа дестабилизация на страната. 

"Факт е, че в България тесен кръг от влиятелни хора влияе върху политиката и има срастване на медийни, политически и икономически интереси", каза още Плевнелиев в Чирпан, където откри новата учебна година в Професионалната гимназия по селско стопанство.

По-рано германското списание "Фокус" цитира изказване на българския президент, което също предупреждава за "дългосрочна нестабилност":

"За съжаление дори и 23 години след промяната ние не можем да бъдем горди със своята демокрация. Правосъдната система все още не функционира достатъчно добре. Партиите воюват една срещу друга. Липсва национален консенсус относно икономическите и политическите приоритети. Ние трябва да внимаваме да не изпаднем в състояние на дългосрочна нестабилност”.

От утре държавният глава започва публични дебати под наслов "Диалог с гражданите", на които, по думите му, е поканил всички – тези, които протестират срещу президента, тези, които протестират срещу правителството, тези, които са "за" правителството.

"Нека да дойдат, техният глас ще бъде чут. Темата е "монополи", "олигархия", "корупция" и как могат да бъдат разградени. Ще чуем всеки. Като президент, аз също ще кажа категорично своето мнение", каза Плевнелиев, цитиран от БНР. 

Държавният глава каза, че е отворен за диалог и фактът, че е снел доверието си от правителството не означава, че отказва да работи с него.

Президентът бе категоричен, че парламентарно представените политически партии трябва да преустановят противопоставянето си и да започнат да изграждат мостове на доверие, които да позволят предприемането на съвместни действия.

Държавният глава призова също така предлаганите законодателни промени да бъдат приемани в Народното събрание след провеждането на обществен дебат и изготвяне на оценка за въздействие на всеки законопроект.