Проучване: Машината победи хартията на вота с 60 към 40
Хартиените бюлетини са избрали по-голямата част от избирателите на ДПС и ГЕРБ, а при БСП предпочитанията са поравно, твърди Институтът за развитие на публичната среда
Машината победи хартията на изборите, въпреки че в навечерието им бяха направени спешни промени за връщането на хартиената бюлетина. Съотношението е 60 към 40 в полза на устройствата срещу традиционното гласуване.
"Малко над 59% от избирателите са гласували с машина. Това са около 1,477 млн. души, а малко над 1,021 млн. са гласували с хартиени бюлетини", съобщи пред БНР Диана Ефтимова - председател на УС на Института за развитие на публичната среда, който направи анализ на резултатите, публикувани в протоколите на РИК-овете.
София и Пловдив са първенци в предпочитанието на хората към машинното гласуване.
"Най-голям дял от избирателите са дали вота си с машина в 3 района в София - 23 РИК - малко над 78%, 24 РИК - 74,8%, в 25 РИК - 72,3%. В Пловдив-град също е другият район в страната, в който повече от 70% от избирателите са използвали машинни устройства за сметка на хартиената бюлетина", цитира данните Ефтимова.
Най-малко избиратели са гласували с машина в избирателните райони Видин, Разград и Търговище - между 40 и 44%, добави тя. Там хартията печели с между 55 и 60%.
Гласоподавателите на формациите, които бяха наречени "хартиената коалиция", са потвърдили тезата на своите партии и са предпочели хартията. С тази разлика, че при БСП съотношението хартия-машина е почти равно разпределено.
"Тези партии, които в най-голяма степен настояваха за връщането на хартиената бюлетина и въвеждането на смесено гласуване, техните избиратели са се възползвали в най-голяма степен", коментира Диана Ефтимова.
При ДПС около 40% от избирателите са гласували с машина и повече от 60% с хартия. При ГЕРБ-СДС съотношението е 44 - 56%. При БСП гласовете са разпределени поравно - 49,5 на 50,5%.
От Института за развитие на публичната среда не можаха да потвърдят твърденията, че именно в рисковите секции, за които има съмнения, че е налице купен, контролиран или корпоративен вот, е предпочетена хартията. "Единичните проверки, които сме правили, показват, че няма някакъв значителен превес на хартиените гласове", коментира Ефтимова.