"Ако искаме да имаме правова, демократична и просперираща държава, трябва да водим борба с корупцията по високите етажи на властта". Това коментира президентът Румен Радев днес в отговор на въпрос по време на съвместната си пресконференция с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер, който е на официално посещение у нас.

Румен Радев посочи, че поради тази причина вчера е свикал Консултативния съвет за национална сигурност.

"С писмата и исканията за докладите, които изисквам за този Съвет, на практика съм снел доверието от председателя на антикорупционната комисия, защото изпратих писмо с искане за доклад към неговия заместник. Смятам, че така е редно - докато не се установи с пълноценно разследване истината, той да бъде най-малкото встрани", категоричен бе държавният глава, цитиран в съобщение на прессекретариата на президентството.

По-рано днес прокуратурата съобщи, че главният прокурор Сотир Цацаров е разпоредил проверка заради имотите на председателя на антикорупционната комисия Пламен Георгиев. След разпореждането Георгиев обяви, че излиза в отпуск и ще окаже пълно съдействие за проверката.

Румен Радев отбеляза, че е важно органите, които следят за наличие на корупция да бъдат пример за чистота. "Имаме сериозен проблем на доверието в държавността и с оставките партиите казват, че проблемът е приключен. Той може да е приключен за партиите, но не трябва да бъде приключен за държавата", допълни президентът.

Българският държавен глава беше категоричен, че ако искаме наистина функционираща правова държава, към всеки, който се е отклонил от закона, трябва да се подходи с цялата строгост на самия закон.

"Въпросът е на този КСНС не само да разглеждаме какви мерки да бъдат прилагани в това отношение, а да отидем и много по-надълбоко към това, за което винаги съм настоявал - не да вземаме мерки само спрямо нарушителите, а да създаваме такава среда, която да бъде безкомпромисна и да не допуска корупция. Това означава прозрачност, отчетност и отговорност на управлението, ясни механизми при управленски решения, пълна прозрачност при разпределяне на публични средства, открити процедури с ясни критерии и равен достъп за всички", подчерта президентът.

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер на свой ред каза, че не бива да се създава впечатление за "немски мониторинг", а е европейско очакването, че правова държавност, независими съдилища и борбата с корупцията трябва да бъдат извършвани от независими ведомства и институции със съответните компетентности. По този въпрос България и Германия отдавна водят разговори. България вече измина дълъг път на реформи и молбата ни е да продължава по този път, включително борбата с корупцията, отбеляза германският президент.