Симпатизанти на Ахмед Доган са се събрали в столичния квартал "Бояна" и са поискали да влязат в обитавания от него имот, пред който гъмжи от униформени, а напрежението пред т. нар. Сараи ескалира, съобщава БНР. 

Симпатизанти и приближени на почетния председател са поискали да влязат в имота, тъй като по думите им се притесняват да не бъдат изнесени вещи и документи от него. Сред над 100-ната събрали се са синът му Демир Доган, съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров и евродепутатът Илхан Кючюк.

При опита за влизане в имота полицията използва физическа сила, за да ги изтласка. Множеството пък започна да скандира: "Мафия" и "Слуги на Пеевски", предаде националното радио.

Според привържениците на почетния председател на ДПС Демир Доган трябва да бъде допуснат в имота. Мотивите са, че вътре има собственост на баща му. 

Снимка: БТА

Органите на реда блокираха пътя към имота с полицейски бусове, предаде Нова телевизия.

Снимка: БТА

Преди да се стигне до сблъсъците, на поддръжниците на Доган беше съобщено от полицията, че ако районът бъде отцепен така, че да може да има достъп до вратата на имота, синът на почетния председател на ДПС Демир и представители на партията ще могат да влязат вътре, за да проверят какво се случва. Районът беше отцепен, но близките до Доган така и не бяха допуснати да влязат в сарая в "Бояна". Именно това доведе до опита за нахлуване. Към момента няма информация за пострадали хора, при сблъсъците обаче човек беше паднал на земята, съобщи още Нова тв.

Снимка: БТА

На място са повече от 10 полицейски микробуса и полицейски патрули, предаде БТА. Входът на имението бе блокиран от три полицейски микробуса. "Това, което се случи е изключително благодарение на вас", обърна се заместник-председателят на ДПС и евродепутат Илхан Кючюк към представителите на органите на реда. "Нека това да лежи на вашата съвест", каза още той.

Пред протестиращите Любомир Николов, директор на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), обясни, че преписката е докладвана в прокуратурата и материалите, предоставени от представителите на ДПС (без Пеевски) са приложени към делото и сега се очаква прокурорско разпореждане. Всички материали са докладвани в Районна прокуратура. Всички документи от имотния регистър са предоставени, увери Николов. Той потвърди, че е приложен договор за наем, който касае "някакви стаи". "Ние работим под ръководство на Районна прокуратура. Аз видях, че това е договор между почетния председател и фирма, която владее този имот, но не пише конкретно, че става въпрос за този имот", добави Николов. Той посочи, че очаква Районната прокуратура да вземе становище и да разпореди дали полицията да извърши проверка. Николов уточни, че вътре в резиденцията са представители на собственика на имота, които са подали сигнал, че пред сградата има струпване, на който полицията е длъжна да реагира.

Снимка: БТА

Джевдет Чакъров, председател на ДПС, заяви, че е много важно да бъде проверена документацията. Той настоя, че от централата на ДПС е изнесен целият архив.

Блокиран е подстъпът към улицата, водеща до имението. Още от началото ѝ има полицейски автомобили и бусове.

До напрежението се стигна след като бившият транспортен министър и доскорошен съдружник на Доган Данаил Папазов заяви че е собственик на имотите и поиска почетният председател на ДПС да ги напусне.

"Притеснени сме, искаме да сезираме международните органи, тук никой не е дошъл насила. Всеки е дошъл по собствена воля, за да покаже че правдата трябва да възтържествува. ДПС е правова партия, няма да позволи на нито един да потъпква законите в България", каза евродепутатът Илхан Кючюк. 

Снимка: БТА

Симпатизанти има и пред лятната резиденция в Росенец, където е засилено полицейското присъствие, допълва БНТ. Там има привърженици на ДПС от няколко населени места, дошли, за да покажат подкрепа към Доган. Според хората почетният председател на партията е в сградата.

"Днес комисия по член 23 от Закона за Националната служба за охрана (НСО) ще заседава и ще прецени дали има заплаха и дали е застрашен почетният председател на ДПС Ахмед Доган и от какво естество е тази заплаха", съобщи малко по-рано служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков.

Той отрече появилите си в някои медии информации за подаден сигнал за заложник в т.нар. Сараи. "В имота в столичния квартал "Бояна" има служители на охранителна фирма, които са упълномощени от собственика да бъдат там. Те представиха пълномощно. Това е. Няма заложници", категоричен бе Илков.

Шефът на силовото ведомство добави, че днес ще стане ясно дали НСО има нужда да охранява Доган на база на извършената проверка и на база на анализа на придобитата информация.

"Министерството на вътрешните работи са проверили факти и обстоятелства, посочени в сигнал, подаден на 112, относно заплаха за живота на почетния председател на ДПС. Цялата събрана информация ще бъде представена на членовете на комисията към НСО, в която участват началникът на службата за охрана, председателят на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и служителят на МВР, който изпълнява функцията на главен секретар на министерството.

По-рано от МВР съобщиха, че са се отзовали на два сигнала от адреси в столичния квартал "Бояна" и от парк "Росенец", подадени от активисти на ДПС на телефон 112 за това, че сигурността на почетния председател на ДПС е застрашена. Изпратени са патрули на място с цел да се гарантира обществения ред и да бъдат предотвратени противоправни действия.

Снимка: БТА