Макар по-рано днес основният вносител и председател на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов да оттегли поправките в Наказателно-процесуалния кодекс, се оказа, че намерението на управляващите е да вкарат тези текстовете в Закона за съдебната власт.

Шефът на правната комисия Данаил Кирилов потвърди пред журналисти, че намерението е преди второто четене на приетите днес промени в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) в преходните и заключителните разпоредби да бъдат направени поправки, които да дадат възможност на главния прокурор или негов заместник да спира търговски сделки за 48 часа, а през това време съдът да събира доказателства.

По думите му е възможно ГЕРБ да заложи участие в процеса и на финансовия министър и той да предлага действия по спиране на търговски сделки на главния прокурор.

"Тъй като се подхожда доста параноично, че даваме свръхправомощия на един орган, ако ще успокои обществото не е невъзможно да орган на изпълнителната власт да предлага такива действия на независимия прокурор. Ако това ще е гарантиращ елемент - да, уместно е да се обсъди, пък ако има воля, може и да се приеме", каза още Кирилов.

Малко преди гласуването днес Цветан Цветанов обяви, че проектопроменитесе оттеглят. Зам.-председателят на ГЕРБ уточни, че решението е взето след консултации със съвносителите.

Миналата седмица премиерът Бойко Борисов заяви, че тези промени са били изготвени след среща с "прокурорите и службите".

Вчера обаче главният прокурор заяви, че не бил сигурен откъде идва инициатива за тези промени. Той подчерта, че одобрява такива правомощия, само в случаи на защита на националния интерес и ако има съдебен контрол. В предложението за 48-часов срок обаче такъв не се предвиждаше.

Междувременно Народното събрание одобри на първо четене промени в Гражданския-процесуален кодекс, внесени от ГЕРБ, ПФ, ДПС и БДЦ, които разширяват правомощията на прокуратурата. Спешните изменения бяха направени, след като мажоритарният собственик на КТБ продаде за 1 евро БТК и още няколко ключови компании.

Промените предвиждат прокурорът да може да започне производства по граждански дела и да участва в тях в предвидените от закона случаи. Освен това да може да обжалва всеки подлежащ на обжалване съдебен акт, засягащ имуществени права и законни интереси на държавата, общините или на граждани, ползващи се от особена закрила на закона, макар и да не е участвал в производството, в което актът е постановен.  

В гласуването участваха 151 народни представители, от които 119 бяха "за", 15 - "против", а 17 се въздържаха. От ГЕРБ 67 депутати подкрепиха промените, един се въздържа. От "БСП лява България" 12 бяха "за", трима бяха против, трима се въздържаха. От ДПС 14 депутати бяха "за". От РБ 10 бяха против, двама се въздържаха. От ПФ 12 депутати бяха "за". От БДЦ 8 бяха "за". 
От "Атака" петима бяха "за", един - "против", а двама се въздържаха. От АБВ девет депутати гласуваха с "въздържал се". 

Кънев: Само ние не сме зависими и популисти

След гласуването, съпредседателят на РБ Радан Кънев написа във Фейсбук, че прокуратурата няма нито капацитета, нито интегритета да изпълнява задълженията, които ѝ вменяват предложенията за промени в ГПК, приети днес на първо четене. За съжаление, единствено от РБ се обявихме против тези предложения, останалите групи се поддават или на зависимости, или на плосък популизъм, добави той.

"Слава Богу, колегите от ГЕРБ под наш натиск оттеглиха поне предложенията за изменения на НПК, предвиждащи главният прокурор да "спира сделки" без яснота нито за предпоставките за подобно спиране, нито за възможния контрол върху тези действия", заяви още лидерът на ДСБ.

ВСС е разтревожен

Висшият съдебен съвет е "разтревожен" от съдържанието на предлаганите промени в ГКП и НКП, които не са обсъдени от правната общност, заявиха пък съдебните кадровици

"Висшият съдебен съвет възразява срещу очевидното нарушение на правилото от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, според което по всички законопроекти, които се отнасят до съдебната власт, председателят на водещата комисия изисква становище от ВСС. Такова становище не е търсено", се казва в изявлението на ВСС.

ВСС изразява огромната си тревога и спрямо съдържанието на предлаганите промени, отнасящи се до същностни правни въпроси, които безусловно трябва да бъдат обсъдени от правната общност.