Той каза това в отговор на журналистически въпрос в Русе. По думите му АЕЦ "Белене" е много по-напред като проект и затова строителството не търпи отлагане, съобщи БТА.

Според Първанов строителството на седми блок в АЕЦ "Козлодуй" би могло да се случи едва след като се изчерпят експлоатационните възможности на пети и шести блок на централата.

"Това няма да е малко време, като се има предвид, че ние очакваме тяхното удължаване",
заяви той.

На въпрос дали се очаква някаква реакция от Русия за строителство на реактора с американска технология, Първанов заяви, че "можем да строим и едната, и другата мощност, без да се налага да избираме между някои от "двамата големи братя", образно казано".

За протестите и изборите


На въпрос дали са нужни предсрочни избори и посочване на конкретна дата за провеждането им за успокояване на напрежението в обществото, Първанов заяви, че това трябва да решат политиците, които имат съответната отговорност.

"Смятам, че един по-ясен хоризонт за работата на парламента, респективно на правителството, би могъл не просто да успокои напрежението, но и да създаде по-добра възможност за работата на самото правителство, така че то да изпълни онези ангажименти, които е поело", каза Първанов и допълни, че това много зависи и "от една трета партия, която е подкрепяща правителството".

За КСНС при президента Плевнелиев

Той оцени позитивно провеждането на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента Росен Плевнелиев, защото е имало реална заплаха той да не се състои или да се опорочи.

"Това не се случи и е много добър знак към българското общество, което означава, че все пак българските политици могат да си говорят, но предстои още много работа", каза Първанов и допълни, че вероятно в понеделник, на организирана от него дискусия във Велико Търново, ще предложи конкретни промени за Закона за КСНС, за да може той да стане един по-действен орган.

В Русе Георги Първанов организира дискусия на тема "Висшето образование и науката - основен приоритет на националното развитие". Сред участниците в нея бяха евродепутатът Ивайло Калфин и председателят на Съюза на учените акад. Дамян Дамянов. Според Първанов е нужна една по-дългосрочна стратегия за висшето образование, която да не е от мандат-мандат и половина, а за много по-голям период.